Алекандер Зверев: биографија и каријера

18. 5. 2019.

Зверев Александар Александровић - популарни немачки тенисер. Има руске корене. Победник десет АТП титула, победник Гранд Слам турнира и финални турнир у Лондону 2018. године.

Размотрите биографију Александра Зверева.

Представе на УС ОПЕН

Детињство

Дечак се појавио у породици руских имиграната. Рођен је у Хамбургу. Отац у прошлости професионални тенисер који је представљао СССР. Након рођења Мише (Сашин старији брат), породица се преселила да живи у Немачкој. Оба сина су кренули стопама свог оца и постали професионални тенисери. У тенису, Александар Зверев је почео брзо показивати свој таленат.

Јуниорска каријера

Већ од почетка своје каријере, Саша је постао познат у свом родном граду, јер је био препознат као Мишин млађи брат. Након неког времена, момак је почео да оправдава име због одличних наступа на терену.

Први озбиљан успјех дошао је 2013. године. Са 16 година, Саша је ушао у завршну фазу јуниорског Гранд Слам турнира у Француској. Због неугодне облоге (пример), Сасха је уступила место профилу Гарин у два сета. Следеће сезоне, момак је постигао велики успех на свом омиљеном хард цовер-у, освајајући јуниорски Гранд Слам турнир у Аустралији. Сасха је дао противнику само три утакмице за два сета. Победа у Аустралији омогућила је спортисту да постане први рекет међу јуниорима. На надолазећим јуниорским турнирима, Гранд Слам одбио је да се такмичи, јер је потпуно прешао на одрасли тенис.

Алекандер Зверев

Перформанси на Цхалленгерсима

Прву годину Саша је покушао да се покаже на суду, али му није било суђено да постигне много успеха. Прво значајно такмичење било је турнир на домаћем терену у Брунсвику, где је Немац у финалу прекршио отпор француског Матхиеуа.

Следеће сезоне, Алекандер није успорио и освојио други турнир у Хеилбронну. Победа је омогућила спортисту да дебитује у првих сто светских ранг листа. На крају сезоне, Сасха је заузела 83 место.

Наступи на АТП турнирима

У 2016. години, њемачки тенисач се фокусирао на турнире АТП серије. У првој сезони, Саша је најавио гласно о себи, победивши у „домаћем“ руском турниру Стан Вавринка у три сета. Такође одлични наступи на такмичењима омогућили су Немцу да се попне на 24. линију рејтинга.

Следеће две сезоне у каријери младог спортисте постале су најуспешније. За 2017. Сасха је освојио пет турнира АТП серије, од којих су три пала на његов омиљени хард. Такође, Немац је био задовољан наступима на Гранд Сламу. У Аустралији, Александар је дошао у треће коло, а на Вимблдону - до четвртог. На крају сезоне, Сасха је ушао у првих десет тенисера на свету, заузимајући четврту позицију. Почетком новембра исте године, Немац се попео на највишу линију у својој каријери - трећу.

Немачки тенисач

Почетак сезоне 2018. године био је згужван. На Гранд Слам турниру у Аустралији, Немац је ушао у треће коло. Први успех је постигнут почетком маја, када су освојили два наслова: у Минхену и Мадриду. Лети, на Гранд Слам турниру у Француској, Сасха је стигао до четвртфинала, што је најбољи резултат у наступима на Гранд Слам турнирима. Крајем лета освојен је још један трофеј. На турниру у Васхингтону, Аустралиан де Минаур је поражен у два сета. Одлични наступи у сезони помогли су немачком тенисачу да се квалификује за финални турнир који је одржан у Лондону.

У тенису, Александар Зверев је постигао изузетан успех за своје године. До 21, Немац је освојио десет АТП турнира и самоуверено се пласирао у првих десет светских ранг листа.

Освајање турнира

Наступ на финалном турниру

2018. године, немачки тенисер се квалификовао за финални турнир у Лондону. Саша је без проблема прошао групну фазу турнира, победивши Марина Чилић и Џона Иснера. Једини пораз је био у двобоју против првог рекета света - Новака Ђоковића. У полуфиналној утакмици са ривалима био је изванредан Рогер Федерер, који је био фаворит тог пара. Међутим, немачки тенисер је био у стању да разбије отпор и самоуверено је победио Швајцарца у два сета. У финалној утакмици финалног турнира на такмичењу био је Новак Ђоковић, који је пре неколико дана у групној фази победио Сашу. Међутим, Немац је успео да изненади многе и лако у две утакмице победио први рекет света, освајајући дуго очекивани трофеј. Побједник турнира омогућио је Александру да успјешно заврши сезону и попне се на четврто мјесто на љествици.