Алексеј Березутски: биографија, достигнућа

14. 4. 2019.

Алексеј Березутски је познати руски дефанзивац. Репрезентативац. Вишеструки победник првенства и Супер Бовл земље.

Између ватерпола и кошарке

Алекеи Березутски

Алексеј Березутски је рођен у Москви 1982. године. Има брата близанца који је старији од њега за 20 минута. Такође је професионални фудбалер. Сада су заједно ЦСКА цлуб и руски национални тим.

Њихова мајка је радила као рачуновођа, а њен отац - наставник физичког васпитања, тако да су од дјетињства имали љубав према спорту. У средњој школи, паралелно са фудбалом, практиковали су ватерполо. Али као резултат тога, направили су избор у корист фудбалске школе "Цханге". Њихов први тренер био је Владимир Лопатин.

Алексеј се, заједно са својим братом, већ одвојио од својих вршњака великим растом, дисциплином и одличним физичким подацима. У доби од 15 година, њихов тим је излетио из врхунске подјеле првенства омладинских школа. Браћа су озбиљно размишљала о повезивању са фудбалом, прешавши на кошарку. Владимир Кобзев, бивши Автозаводцев, позвао их је на време у школу тима Торпедо-ЗИЛ. Ускоро је познати тренер Борис Игнатиев почео да их привлачи на утакмице за главни тим.

Деби у професионалном спорту

Алекеи Березутски фото

У професионалном тиму, Алексеј Березутски дебитовао је 2000. године. Имао је 18 година. У првој лиги он је изашао за "Торпедо-ЗИЛ" у Томск у утакмици против локалног "Тома". Березутски је играо у почетној постави. Временски услови су били потпуно не-фудбалски - 7 степени мраза. Као резултат, утакмица је завршена нерешено 0: 0. После још једног меча за Торпедо, Березутски је отишао на позајмицу у Новоросијск "Черноморец", говорећи у великим лигама.

У елити руског фудбала, Алексеј Березутски дебитовао је у марту 2001. године. Он је дошао као замена у утакмици против Спартака из Москве. На самом крају, „црвено и бело“ је победило победу 2: 1.

Ускоро у утакмици против Ростселмасха Березутски је постигао свој први гол у великим лигама. Његов тачан ударац на почетку другог полувремена спасио је Черномореца од пораза (1: 1). Укупно, у тиму Новоросијск, одиграо је 14 утакмица.

На крају сезоне, "Черноморец" је заузео последње место и одлетио у прву лигу.

У ЦСКА

Фотографија Алексеја Березутског са супругом

У ЦСКА је дебитовао у мају 2002, Алексеј Березутски. Биографија спорташа у то време била је у потпуности повезана са фудбалом. Бранилац је ушао на терен у мечу против главног града Торпеда. У почетку је конкуренција на његовом положају била висока. Березутски се такмичио са Шемберасом, Евсиком и Даевом, али је на крају успио освојити мјесто у почетној постави.

Већ 2003. године играо је у свим утакмицама првенства од првих минута, први пут освајајући златне медаље државног првенства.

Са ЦСКА до данас је повезана са његовом биографијом. Березутски Алексеј, чија фотографија редовно посећује странице спортских новина, освојио је шест првенстава Русије са клубом, пет пута је освојио сребрну медаљу, а још две бронзане медаље. 7 пута је освојио државни куп, шест пута постао власник супер чаше.

Укупно, “војска” је провела 317 утакмица у којима је постигао 6 голова.

Куп УЕФА

Алекеи Березутски биограпхи

Алексеј Березутски је такође успешно наступао на европској арени. Фотографски бранич стално улази у извештаје о утакмици ЦСКА у Европи. Најуспјешнија је била сезона 2004/2005.

ЦСКА је почео да игра у Лиги шампиона. У другом квалификационом кругу, Азербејџан је избацио Нефтцхи (0: 0, 2: 0), ау трећем - шкотски Гласгов Рангерс (2: 1, 1: 1). У групној фази, руски клуб је био у истој групи као и енглески Цхелсеа, португалски Порто и француски ПСГ. Након нерешеног гола у Португалу и победе домаћина над Французима (2: 0), екипа Березутског је имала сваку прилику да настави борбу.

Ситуација је промењена са два пораза од Цхелсеа (0: 2 и 0: 1). После тога, "ЦСКА" је изгубио код куће "Порто". У прошлом колу су морали победити ПСГ и надати се да ће Португалци изгубити поене у утакмици са Британцима, који су већ осигурали прво мјесто. ЦСКА се суочио са задатком - Семак је осмислио хат-трицк, чиме је Московљане победио у Паризу 3: 1. Међутим, Порто је победио Цхелсеа 5 минута пре финалног звиждука. ЦСКА је заузела треће место у групи, наставила да игра у Лиги Европе.

"ЦСКА" је одмах ушао у 1/16 финала у португалској "Бенфици" (2: 0, 1: 1), а затим прошао београдски "Партизан" (1: 1, 2: 0) и француски "Аукерре" (4: 0, 0: 2).

У полуфиналу, Руси су одлазили са италијанском "Пармом" 0: 0, а код куће су савладали противника 3: 0. Тако је ЦСКА био у финалу са лисабонским "Спортингом". Након првог полувремена, "ЦСКА" је изгубио 0: 1. Прекретница је дошла 56 минута, када је Алексеј Березутски изједначио. Онда су Жирков и Вагнер Љубав довели ствар до краја. Победнички 3: 1. ЦСКА је победник Купа УЕФА.

У руској репрезентацији

У руском националном тиму Березутски говори од 2003. године. На врхунцу свог успјеха, завршио је на Европском првенству 2008. у Аустрији и Швицарској.

Руска репрезентација чудесно је погодила Европско првенство, дошавши на евро са другог места, само због пораза код куће у последњој рунди Енглеза.

На евру су ривали Руси били Шпанци, Швеђани и Грци. У деби утакмици, тим Березутског је претрпео пораз против Шпаније 1: 4. Међутим, након две победе над Грчком (1: 0) и Шведском (2: 0), ушао сам у плејоф са другог места.

Изванредна је била четвртфинална утакмица. Рачун на почетку другог полувремена отворио је Павлиуцхенко. 5 минута пре финалног звиждука, Холандјанин је спасио Ван Нистерлу од пораза. Победник је одређен у продужетку. Торбински и Арсхавин су довели Русију до полуфинала.

У борби за одлучујућу рунду евра, Руси су поново изгубили од Шпанаца (0: 3), освајајући бронзане медаље.