Дариа Спиридонова: Неисцрпна воља за победом

4. 3. 2019.

Дариа Спиридонова је водећа руска гимнастичарка и сребрна медаља на Олимпијским играма 2016 у Рио де Јанеиру. Девојка је освојила титулу европског и светског шампиона на неравним шипкама 2015. године, а годину дана раније учествовала је на Европском првенству, где је постала бронзана медаља у тимском првенству и на неравним шипкама. Главна спортска гимнастика је неједнака решетка. Мајстор је спорта међународне класе.

Детињство и рана спортска достигнућа Дариа Спиридонова

Дариа је рођена у породици спортиста 8. јула 1998. године у Новочебоксарску (близу главног града Републике Цхувасхиа). Девојчин отац се бавио рвом, мама атлетиком. За уметничку гимнастику Дарија је већ била одрасла седмогодишња девојчица, када ју је приметила тренерка Наталија Иљичева. Први успјеси нису дуго трајали, што је био разлог за пресељење у Москву и наступ на вишем нивоу. Тренинзи су одржани на бази језера "Круглое" - где су спортске гимнастичаре ангажоване више од једне деценије.

Први тренер

Дариа Спиридонова дебитовала је на међународној гимнастичкој арени у оквиру пре-олимпијског јуниорског првенства 2012 у Бергисцх-Гладбацху (Немачка), где је победила на такмичењу. И 2013. је била година пробоја Спиридонове. У пролеће је освојила злато у тимском такмичењу и сребро на неравним шипкама у јуниорском првенству Русије. На турниру "Олимпијске наде" добило је неколико медаља: тимско злато на неравним шипкама и бронза у свестраној.

2014 сеасон

На озбиљнијем нивоу, Спиридонова је учествовала на Светском купу у Цоттбусу (Немачка) 2014. године, али се није могла квалификовати за финале. Тада се такмичила у руском првенству исте године, освојивши злато на неравним шипкама и тимско сребро на греди.

Неуједначене решетке

У августу 2014. учествовала је у руском купу, освојила злато са екипом у свестраним и неравним шипкама, а бронзу на трупцу. Већ у октобру је отишла на Светско првенство у Наннингу (Кина). Нажалост, пала је на трупац и није се могла квалифицирати за овај тип, али је наступала на неравним шипкама и помогла руској репрезентацији да се попне на подијум са бронзаним медаљама. Након Наннинга, Спиридонов се такмичио на Артхур Гандер Мемориал турниру у Швајцарској, где је освојила злато, испред румунског гимнастичара Ларисе Иордацхе. Тада је дошла победа у швајцарском "Циришком купу". Након што је у Француској побиједила сребро и злато на баровима.

Предолимпијска сезона

Почетком марта 2015. године, Спиридонова се такмичила у руском првенству, освојила злато на неравним шипкама, сребро на греди, ау укупном светском поретку, до краја године њено име се попело на 4. линију.

У септембру је освојила три златне медаље одједном у Руском купу, укључујући свеобухватне догађаје. У октобру, као део руског тима на Светском првенству у Глазгову (Шкотска), помогла је тиму да заузме друго место у финалу.

Заслужене награде

Дариа Спиридонова је 2016. године освојила злато на Светском првенству у Штутгарту. Месец дана касније, већ је учествовала на руском првенству, победивши на неравним шипкама. У јуну су се такмичили на Европском првенству у Швајцарској. У квалификацијама је смањила коефицијент тежине на неравним шипкама, што јој није омогућило да дође до финалне рунде турнира. У јулу, у оквиру руског купа, освојила је бронзу на неравнинама и освојила четврто место у укупном тимском такмичењу. Убрзо након тога Дарија је позвана у руски олимпијски тим.

Рио Олимпицс

Олимпијада у Рио де Жанеиру била је засенчена скандалом за руски тим - водећим спортистима је забрањено да учествују у борби за титулу шампиона. Ситуација пре наступа била је прилично напета. За руске гимнастичаре који су путовали у Бразил, задатак је био да раде адекватно.

Дариа Спиридонова на евру

То је генерално и успело да се имплементира. Русија је учествовала у другој фази квалификација, такмичење је почело за девојке из одбора. у појединачном алл-ароунд, нико из екипе није успео да покаже високе резултате, али у тиму све руске девојке - Ангелина Мелникова, Алииа Мустафина, Мариа Пасека, Седа Туткхалиан и Дариа Спиридонова могу освојити сребрне медаље. У неким типовима - свод, подна вјежба, баланс и неравне шипке Дарија није могла освојити награде.

Како Дариа сада живи и шта она ради

После не баш успешног наступа у Рио де Јанеиру лично за Дарију Спиридонову, уследило је учешће на такмичењима у Елите Гим Массилиа у Француској, где је гимнастичар показао само пети резултат на греди и шести на неравним шипкама.

У 2016. години, гимнастичар је учествовао у снимању филма "Шампиони: брже. Виши. Снажнији", гдје је постала замјеница Цхристине Асмус, која је играла Светлану Кхоркину.

Тренутно, Дариа наставља са активном обуком, препознато је да, да не би изгубила концентрацију и физичку форму, мора наставити да ради чак и један дан. Дјевојчица заправо нема слободног времена, одмор траје кратко вријеме, ако добије времена за одмор, покушава посјетити родитеље у Новочебоксарску.