Даурен Куруглиев - европски првак у хрвању слободним стилом

19. 3. 2019.

Даурен Куруглиев, члан руског тима за хрвање слободним стилом, неколико је година био у средњим улогама у расподјели тежине на 86 кг, али је 2016. године направио драматичан квалитативни скок у свом развоју и освојио неколико престижних турнира заредом, од којих је посљедњи био Еуропско првенство 2017. године. Лезгински спортиста је управо ушао у време свог врхунца и очекује се да ће доминирати његовом тежинском категоријом у наредним годинама.

Старт

Даурен Куруглиев је рођен у Дербенту, у Дагестану, 1992. године. Као дете, дечак је имао некога да се изједначи са својим рођацима: Магомед Куруглијев је био ујак Даурена, који је освојио бронзану медаљу на Светском првенству 2005. године. Чак је и име дечака додељено у част Даурена Атамкулова - тренера, који је направио Магомеда победником светског првенства.

даурен куруглиев

Са таквим рођацима, па чак иу Дагестану, било је немогуће бавити се било којим другим спортом, осим у слободном рвању. Даурен Куруглиев, чија је биографија била предодређена, почео је студирати у рвачкој секцији са својим братом Арсеном у доби од осам година.

У дјетињству и младости, нећак свјетског добитника није се истакао међу својим вршњацима, па се, у потрази за новим потицајним напретком од стране петнаестогодишњака, преселио у Ставропол, гдје је почео радити у локалној школи олимпијског резервата.

Јуниор период и повратак кући

Даурен Куруглиев је вјерно представио свој родни РБМ на разним омладинским турнирима, одузимајући награде и награде. Међутим, он није био један од најбољих хрвача у земљи у својим годинама, остајући у сјени успјешнијих вршњака. Само у 2011. години, на руском омладинском првенству, Даурен Куруглиев је успео да освоји злато, али није успео да дође до репрезентације, јер су та такмичења била коначна у његовој омладинској каријери.

Године 2012. Лезгијевски рвач постигао је прво велико достигнуће на нивоу одраслих. Даурен Куруглиев је неочекивано за све освојио бронзану награду на Гранд Прику Иван Иаригин, одржан у Краснојарску.

Убрзо након успјеха на сибирском турниру, Дагестани су одлучили да се врате у своју домовину и преселили у Макхацхкалу, гдје је почео тренирати у спортској школи Динамо.

куруглиев даурен врестлинг Ту је ишао глатко, а из године у годину почео је да краде водећој групи бораца у земљи. Ауторитативни ментор Маирбек Иусупов, који је подцртао подцијењеног рвача, одиграо је значајну улогу у томе.

Корак напред два назад

Већ неколико година, Даурен Куруглиев је био у другој и трећој улози у свом распону тежине, редовно се заустављајући у раним фазама великих такмичења. Он је био пети на руском првенству 2014. године, што га је погоршало за годину дана, одустало од турнира у 1/8 финалне фазе. Одвојени локални успјеси догодили су се у домовини Сјеверног Кавказа, гдје је Даурен Куруглииев осјећао више самопоуздања.

Посебно је освојио сребрну медаљу на Купу Р. Кадирова 2013. године, бронзану медаљу на Интерконтиненталном купу, одржаном у Кхасавиурт-у 2014. године.

Дефинитивна промена догодила се 2015. године, када је други пут у животу Лезгхин рвач био међу победницима репрезентативног турнира Меморијалног турнира Ивана Јаригина.

Вин-вин серија

До 2016. године, Даурен Куруглиев је стекао повјерење у своје способности и неочекивано за свакога престао примијетити противнике на хрвању. Почео је његов фантастичан низ победа. 12. март 2016. године са учешћем на малом турниру, одржаном у Бурјатји, а трајао је више од годину дана, преко четрдесет борби.

До 2017. Дагестани су победили на меморијалу Али Алијева, победили на турниру Иаригински и освојили право да играју на Европском првенству 2017. Међутим, пре континенталног првенства одржана су репрезентативна такмичења у Турској, где је главни фаворит сматрао сребрни освајач олимпијаде у Рио Селим Иасхар.

Даурен Куруглиев Руссиан Цхампионсхип

Непосредно прије тога, Даурен је имао још једног чувара, који је неочекивано постао његов бивши конкурент на тепиху, Абдуларасхид Садулаиев, који је отворио школу борбе за себе и позвао Куруглијева да представља његов клуб.

Дакле, Турској за посљедњи турнир прије Еуропског првенства, Даурен је возио искључиво за злато и није изгубио срце под оштрим притиском штандова, који су махнито подржавали њихову дјецу. На путу до финала, уклонио је три турска спортиста и изгледао је врло самопоуздано пре главне борбе. Омиљени јавности, Селим Иасхар, постао је његов ривал, али Даурен Куруглиев је ухваћен у храбрости, а еминентни Турци га нису могли помоћи.

Еуропеан Цхампионсхип

Лезгијевски рвач приближио се Европском првенству у пуној борбеној спремности. У раним фазама турнира, победио је своје ривале са великом предношћу, не остављајући шансу Словачкој Борису Макоеву и Мађару Иствану Веребу. Међутим, озбиљни тестови чекали су га у полуфиналу.

Представник Грузије Дато Марсагашвили током борбе је преузео иницијативу и пребацио ток борбе под своју контролу. Само три секунде прије краја борбе, Даурен Куруглиев је успео да се окрене и одржи одлучан пријем, што му је осигурало победу са резултатом 4: 2.

У финалу, Дагестани су изашли против Алекандер Гостиев, осетског рвача, који је почео да игра за Азербејџан због невероватног такмичења у руској репрезентацији. Даурен је имао предност у овом чудном дербију Северног Кавказа, али у једном од тренутака борбе је ударио у нос противниковом главом. Због тешког крварења, борба је била заустављена, а Даурен је био на ивици пораза, јер је према новим правилима, време за помоћ рвачу било ограничено на три минута, иначе, са континуираним крварењем, био је уклоњен из борбе.

даурен куруглиев биограпхи

Међутим, тренер репрезентације Џамболат Тедејев одлучно је ставио зглоб са памучном лоптицом и вратио се на тепих, самоувјерено доносећи побједу резултатом 6: 0.

Данас, Даурен има само 25 година и пун је жеље, снаге да влада у својој тежинској подели више од годину дана.