Марцо Асенцио: каријера младог шпанског везњака у “Реалу” и шпанској репрезентацији

23. 3. 2019.

Марцо Асенцио је шпански професионални фудбалер који игра са Реал Мадридом и шпанском репрезентацијом као нападачки везњак. У саставу Мадридског клуба власник је свих трофеја у Шпанији, као и двоструки победник Лиге шампиона и Суперкуп УЕФА.

Он је члан Светског купа 2018, који је одржан у Русији, где је његов тим одлетио у 1/8 финала. 11. септембар 2018. године играо је у пријатељској утакмици против Хрватске - вицешампиона прошлог светског првенства, у којем је постигао гол (укупан резултат 6: 0).

Биографија фудбалера

Марцо Асенцио је рођен 21. јануара 1996. године у граду Палма у Шпанији. Фудбалер је дипломирао на фудбалској академији у Мајорци.

У главни тим се придружио 2013. године, али је први пут играо за клупски клуб - "Маллорца Б". 27. октобра 2013. дебитовао је за главни тим у мечу против Рекреатива. За резервни тим одиграо је 14 утакмица и постигао 3 гола. Први гол за базу је постигнут 16. марта 2014. у утакмици против Тенерифеа. Октобра 2014, Марцо Асенсио је постао играч месеца у Сегунди. Укупно "Маллорца" постигла је 7 голова у 56 утакмица Сегунда. Крајем 2014. потписао је уговор са Реал Мадридом, под којим ће се придружити креми у лето 2015. године.

Одлазак у Реал Мадрид: изнајмљивање у Еспаниол и истраживање Ла Лиге

У лето 2015, Асенцио је постао Реал играч. Марцо је одмах изнајмљен Еспаниолу за једну сезону. Он је дебитовао у шпанској Ла Лиги у мечу 4. кола против Реал Социедада.

У 6. колу сам добио жуту картицу на 13. минуту утакмице са Депортивом. У мечу против клуба, Реал Бетис је обележен са три асистенције на 4, 51 и 55 минута. Деби гол постигао је гол "Гранаде" и донио реми "Еспаниолу" у 94. минуту.

Марцо Асенцио у Маллорци

У мечу против Малаге, постигао је гол у шест минута. Прва утакмица купа са клубом одржаном 15. децембра 2015. против "Леванте". На 22 минута меча са „Еибар“ је пружила помоћ.

У мечу, 25 кола су постигли гол и добили жути картон. У мечу против "Рајо Ваљекана" дао је помоћни пас 12 минута. У 31. и 32. колу дао је 1 асистенцију. У 34. колу, постигао је гол против Селте. У последњем мечу за клуб постигао је дупли гол у Еибар голу, постигао голове на 32 и 66 минута, а такође је дао и помоћ за 76 минута. Као резултат, Еспаниол је победио резултатом 4: 2. Према резултатима првенства, Марцо Асенси је био укључен у првих 10 асистената Ла Лиге.

Каријера за "Краљевски клуб"

Званични деби Асенција за Реал Мадрид био је у утакмици УЕФА Супер купа против Севиље. Тамо је 20. број Марца Асенсија постигао диван гол из даљине у гол Сергио Рица и отворио погодак у мечу. Постао је аутор последњег - четвртог - гола против Јувентус Торина у финалној утакмици Лиге шампиона 2016-2017. Поред Лиге првака, освојио је и Куп Лиге (шпанско првенство) у првој сезони у Реал Мадриду. Провео је 38 мечева на свим турнирима за сезону.

Победник Лиге шампиона

Следеће сезоне почео је чешће да улази на терен као део Краљевског клуба, учествовао је у 51 утакмици, укључујући 32 мечева Лиге.

Каријера у репрезентацији Шпаније

Он је играо на Еуро 2015 међу тимовима млађим од 19 година, који је одржан у Грчкој. Он је био главни играч свог тима. У полуфиналу турнира, у дуелу са француском екипом, забележено је дупло, постизање голова за 88 и 95 минута, што му је омогућило да уђе у листу најбољих стрелаца на турниру. Играо је у финалу против руске репрезентације и, заједно са својим тимом, постао првак Европе међу тимовима млађим од 19 година. Био је признат као најбољи играч турнира. Исте године, играч је почео да се укључује у омладински тим до 21 године, за који је одиграо 18 званичних утакмица и постигао 7 голова.

Асенцио Шпанија везни

У 2016. години, Марко Асенсио дебитирао је на службеним утакмицама као дио шпанске репрезентације.

Као део "Црвеног бога" је члан Светског првенства 2018 у Русији.

Његов деби гол за репрезентацију постигао је против хрватске репрезентације у двобоју 11. септембра 2018. године. Утакмица је завршена разорном победом Шпаније са резултатом 6: 0.