Олга Вилукина: талентована руска биатлонка

30. 4. 2019.

У последњих неколико година, биатлон је почео да добија популарност у Русији. Имена најбољих скијаша су познати свим навијачима. Један од најбољих биатлета последњих пет година је Олга Вилукина. Биатлон је много изгубио када је 2016. Олга најавила пензионисање. Сматрана је једном од најточнијих спортиста, њен проценат погодака у голу је премашио 85 посто. Због здравствених проблема, спортиста је био присиљен да прекине каријеру у врхунцу живота. Ипак, успела је да освоји награде Светског купа и освоји медаље на Олимпијским играма.

Почетак путовања

Олга Геннадиевна Вилукхина је рођена 1988. у Башкирској Мизхирији. Отац дјевојке ради као грађевински инжењер, мајка ради као оператер у котловници. Сестра је изабрала посао софтверског инжењера. Олга Вилукхина

По први пут, Олиа је гледала такмичење у биатлону гледајући олимпијске емисије у Нагану 1998. године. Ускоро је један од њених нових идола стигао у свој родни град - скијашицу Валери Иванов, која је организовала скијашку секцију. Због чињенице да је Мизхир'иа била затворени војни град, девојка није имала прилику да учествује у биатлону. Скијала се без пушке све до 2004. године, а онда је озбиљно преузела свој омиљени спорт.

Јуниор екплоитс

Први велики турнир за Олгу био је Свјетско јуниорско првенство 2006. године. Вилукина није успела у појединачној трци, ау наредним дисциплинама успела је да прикупи комплетан сет награда. У спринту, биатлонац је узео злато, био је трећи у потери, а на релеју се попео на други корак постоља. Олга Вилукхина биатлон

Следећих неколико сезона нису биле успешне. На светским првенствима није постигла успех у појединим дисциплинама, и даље се добро показала у штафетама. Међутим, првенство континента 2009. године, одржано у његовој родној Башкирији, био је турнир након којег су тренери репрезентације окренули пажњу спортисту као што је Олга Вилукина. Биатлон је постао апсолутни шампион континента, освајајући злато у свакој од четири дисциплине.

Тежак прелазак на ниво одраслих

Након тријумфалног јуниорског Европског првенства, такмичар је укључен у главни руски тим и добио прилику да наступа на једној од фаза Светског првенства. Олга Вилукина је показала најбољи резултат међу Русима у Ханти-Мансијску на почетку, постајући шести у спринту и остварујући право да учествује на церемонији цвећа.

Након сезоне 2008–2009, тренери одлучују да укључе спортисте у главни тим за циљану обуку. Олга Вилукхина биатлон

Међутим, у кампу у Оберхофу било је озбиљних здравствених проблема. По природи, Вилукхина има висок ниво хемоглобина. Интензивна обука у брдима је погоршала њено стање. Температура је била преко 40, због тога је крв почела да се згрушава. Спортиста је отишао у болницу. Лекари нису могли ни да утврде тачну дијагнозу болести. Након дугог процеса опоравка, вратила се на скијашку стазу, али је већ изгубила форму.

Веза са другом дивизијом

Тренери одлучују да пошаљу Вилукину на мање престижни турнир - ИБУ Куп. Није постигла много успјеха у овим фазама, већ је постала друга у спринту на турнирима у Идреу и Риднау Вал Ридана.

Занимљив инцидент се догодио с њом на позорници у Обертиллацху. Међутим, за самог спортисте није било разлога за смех. Олга Вилукина је кренула у старт, заборављајући да стави бројеве на образац. Кашњење је трајало 40-50 секунди, а за то време су ривали већ успели да побегну далеко. Као резултат тога, дошла је до циља, иза победника само за ове несретне 42 секунде.

Олга је током читаве сезоне била прогоњена здравственим проблемима. У Алтенбергу је последњи пут ове сезоне наступала на ИБУ купу, након чега је дошла до отитиса. Опоравивши се, учествује у руском првенству, гдје побјеђује у појединачној утрци. Дошла је у тим да учествује на Европском првенству, али је у тим такмичењима погоршала ранију повреду рамена.

Упркос томе, тренери су се надали да ће Олга Вилукхина бити у могућности да помогне основном тиму на Светском првенству у марту, али тада је температура поново нагло скочила и спортиста је завршио ову несретну сезону у болничком кревету.

Повратак на висок ниво

Упркос свим неуспехима сезоне 2009-2010, тренери укључују Олгу у главни тим за следећу сезону. Спортиста је оправдао повјерење ментора и успјешно наступио у мјешовитој штафети у Хоцхфилзену, гдје је помогла побједи свог тима. На позорници у Оберхофу, поверено јој је поштено право да затвори штафете међу женским тимовима. Олга није разочарала и завршила, победивши све ривале.

У марту 2012. године, први пут у животу, Вилукина је освојила медаље на светским првенствима, постајући трећа у трци за потјеру.

Почетак сезоне 2012-2013 биатлон не може бити бољи. На позорници у Остерсунду освојила је бронзу у спринту, ау каснијим појединачним утркама није пала испод петог мјеста. Олга Вилукхина Посебно је била спектакуларна њена изведба у мјешовитој штафети. Њена саиграчица Олга Заитсева јој је предала палицу, заостајући за својим противником за 11 секунди. Вилукина није могла само да одигра ову празнину, већ је и довела до пола минута хендикепа.

Коначно, у Ханти-Мансијску, показала је свој најбољи резултат у фазама Свјетског купа. Поред сребра у потери, у осталим тркама, свакако је ушла у прва четири.

Олимпијске награде и одлазак из спорта

Све у свему, Олимпијада у Сочију није добро функционисала за руски женски биатлонски тим. Ипак, Олга Вилукина, чије су фотографије накнадно украшавале све корице спортских публикација, била је у могућности да се савршено припреми за своја главна животна такмичења. На удаљености од спринта, хладнокрвно је пуцала, не допуштајући ни једну посклизнућу, и прошла је поред обе ватрене линије. Међутим, у брзини је изгубила од вође трке - Анастасиа Кузмина, која је бранила боје Словачке.

Олга Вилукина је успела да дода сребро у штафети за појединачну награду за спринт, чиме је постала двострука олимпијска медаља. Олга Вилукхина фото

Након завршетка Олимпијских игара, поново су сазнали здравствене проблеме. Спортиста је одлучио да прескочи наредну сезону како би се смјестио у ред. У свим интервјуима Вилукина је рекла да жели да задржи своју форму до следећих Игара у Пхенцханеу.

Међутим, на крају крајева, здравство и лични живот су се показали важнијим. У новембру 2016. године награђивани спортиста најавио је завршетак своје величанствене каријере.

Олга Вилукина је рано напустила спорт, али се није удаљила од биатлона. Заједно са супругом, они се баве тренирањем, а навијачи се више пута могу чути славно име заслуженог спортисте.