Павел Недвед: биографија, достигнућа

14. 4. 2019.

Павел Недвед је познати чешки фудбалер. Највећа популарност постигнута је у италијанском првенству, говорећи за римске "Лазио" и Торино "Јувентус". Крајем деведесетих - почетком 2000-их, сматра се једним од најбољих везњака у Европи. Године 2003 власник "Златне лопте" - награда која се додјељује најбољем играчу сезоне.

Биограпхи

Павел Недвед

Павел Недвед рођен је у малом чешком селу Скална, који се налази у близини града Цхеб, на граници са Њемачком. Спортиста је рођен 1972. године.

Већ са пет година почео је да игра у локалном Татранском тиму. Са 13 година је позван у клуб Црвене звезде у Цхеб. Талентованог играча брзо су приметили извиђачи најбољих тимова у земљи. Годину дана касније био је у Шкотској, а почетком деведесетих преселио се у Дуклу у Прагу.

Деби у професионалном фудбалу

надимак Паул Недвед

У професионалном фудбалу, Павел Недвед дебитирао је 1991. године у првој лиги Чехословачког првенства. Тада је имао само 19 година. На терену је одиграо 19 утакмица у којима је постигао три гола.

Обећавајући везњак заинтересован је за најпознатији чешки клуб - Праг "Спарта". Године 1992. почео је бранити боје овог тима.

У првој сезони у "Спарти" Недвед није могао одмах добити место у бази. Он се појавио на терену 18 пута, али је само 5 њих отишло у стартну поставу.

Следеће године, он се већ смирио и на крају постао један од лидера клуба. У сезони 1994/95, Павел Недвед је изабран за највреднијег играча у Спарти. У 27 утакмица, постигао је 6 голова, освојивши трећу лигу у низу. Следеће године је показао још веће резултате, постигавши 14 голова по сезони. По завршетку првенства добио сам неколико понуда страних клубова.

Каријера у иностранству

фудбалер Павел Недвед

Од посебног интереса за Недведа био је холандски ПСВ, али у борби за спортисте, римски "Лазио" је на крају победио, сугеришући повољније услове уговора. Чешки везњак коштао је италијански клуб 4,5 милиона долара. У првој сезони у новом тиму, фудбалер Павел Недвед је постигао 11 голова против противника. Његов тим је заузео четврто место на табели.

Године 1998. Недвед је освојио свој први трофеј Апенински полуострво. У италијанском Купу, противник његовог тима је био Милан. Први меч на "Сан Сиро" победио је домаћине, ау другом мечу "Милан" је отворио гол у првом минуту другог полувремена. Али Римљани су успели да промене ток борбе. Готхарди, Иуговић и Неста донели су победу Лација у купу.

Године 1999. Недвед је освојио Италијански суперкуп, постигавши један од голова против Јувентус Торина (Лазио је освојио 2: 1). Међутим, након што је овај играч почео да тражи повреду. Као резултат тога, морао је пропустити скоро цијелу сезону. Враћајући се на крају, поново је постао идол римских навијача. У финалу купа, његов циљ је био да помогне шпанској "Маллорци" у финалу. Лацио је освојио први европски трофеј.

Године 2000, чешки легионар је одиграо готово кључну улогу у победи "Лација" у италијанском првенству. Током сезоне, Римљани су морали да играју празнину од 9 поена од Торина "Јувентус". У финалној утакмици, Недведова екипа трасира Регину (3: 0). "Стара дама" неочекивано губи. Лацио постаје шампион по други пут у својој историји. У то време надимак фудбалера Павла Недведа на Апенинском полуострву био је Павеллина, што дословно значи "коњ". Добио га је за агресивну и агресивну игру.

У Торину "Јувентус"

надимак фудбалера поплочан недвед

Године 2001. још један италијански клуб, Јувентус Торино, стекао је права на Недвед. Износ трансфера је био 50 милиона долара. Одвели су фудбалера на одређену позицију - уместо Зинедина Зидана, који је отишао у Реал Мадрид.

Испрва, ствари у новом тиму нису му одговарале. Тек када га је Липпи пребацио на позицију централног везњака, Недвед је играо пуном снагом. Он је водио организацију већине напада. Захваљујући својој активној утакмици, "Јувентус" је, на крају крајева, још увек укључен у борбу за титулу шампиона, испред "Рома" у финалном кругу.

Голден Балл

што је надимак паул недвед

Почетком 2000-их Недвед је достигао врхунац своје способности. Нови надимак Павела Недведа тада је био познат свим фановима. Постао је познат као "чешка ракета". Заједно са нападачем Торина Алесандром Делом Пиером, Чех је повео екипу до победа на свим турнирима.

У првенству једнак "Јувентус" није био. Интер победник Интер изгубио је 7 поена. Победили су и Италијански суперкуп. Успешно је екипа играла на европским такмичењима. Први туринси су поуздано победили у првој групној фази. На другом, све није било тако једноставно.

На првом сусрету у Депортиву, једино Недведов гол спасио је Јувентус од пораза (2: 2). После победе над швајцарским "Базелом" уследила су два пораза од енглеског "Манцхестер Унитеда". Домаћа утакмица са "Депортиво" постала је дефиниција. Шпанци су узвратили 0: 2. Међутим, "Јувентус" је ипак успео да победи, додајући гол у другом минуту.

У четвртини финала у опозицији у голу "Барселоне" Недвед је у гостима довео тим испред. Судбина путовања у полуфинале одлучена је у продужетку.

У полуфиналу Јувентус је изгубио од Реал Мадрида 1: 2. У другој утакмици, водио је са 2: 1. То је настављено до продужетка, док Недвед није постигао одлучујући гол за 73 минута.

У финалу Лиге шампиона састали су се два италијанска тима - Јувентус и Милан. У главном и додатном времену победник није могао бити идентификован. У пеналима, Миланесе је имао среће.

На крају сезоне Недвед је добио Златну лопту.

У репрезентацији Чешке

Који је данас надимак Павела Недведа - сви чешки навијачи знају.

Године 1996. на Европском првенству у Енглеској, Чеси су дошли до финала, гдје су изгубили од њемачке репрезентације само у продужетку.

На Европском првенству 2004. године стигао је до полуфинала са екипом. Међутим, у првом полувремену је повређен и није могао наставити састанак. Као резултат тога, ривали су отишли ​​у доигравање - Грци.

Недвед је завршио каријеру 2009. године. За клубове је провео више од 500 званичних утакмица, постигавши 110 голова. За репрезентацију своје земље отишао је на терен 91 пут, након што се истакао са 18 голова.