Правила игре фудбала. Основна фудбалска правила

10. 6. 2019.

Правила игре фудбала написана су посебним прописом који су одобриле Међународна федерација и Савет регионалних удружења. Овај сет чланака одређује редослед службених такмичења. Вреди напоменути да су прва правила фудбала укратко формулисана 1863. године од стране британске асоцијације. У свом садашњем облику, регулативе развијају УЕФА и ФИФА. Узима се у обзир и најмања нијанса фудбала: од рекламирања на опреми играча до материјала који се користи за израду мреже голова.

Општа правила

Само два тима учествују у мечу. Број играча на свакој страни је ограничен на једанаест, узимајући у обзир голмана. Једини пројектил је лопта. Фиелдерси имају право да контролишу и само их шутирају, осим за бацање. Правила голмана у фудбалу су мало другачија. Голмани могу да ухвате лопту рукама, али да задрже пројектил у ваздуху је забрањен више од 6 секунди.

Основна правила фудбала су иста за све асоцијације и турнире који се одржавају под покровитељством ФИФА-е. Тако број замена не може бити више од три на званичним такмичењима. Постоје одређени захтеви за опрему фудбалера. Не би требало да представља опасност за играча или противника. Забрањени су накит, укоснице, сатови итд. Мајице, кратке хлаче, штитови, тајице и ципеле су обавезни елементи. Рукавице само од голмана. ногометна правила Трајање меча је два полувремена од 45 минута. У том случају, судија може додати одређени временски период за кашњења у игри (замјене, озљеде, итд.). Између периода треба да буде пауза до 15 минута.

Поштовање правила фудбала контролише само судија утакмице и његови помоћници ван терена. Судија одређује кршења, казне за њих, открива контроверзне тачке. Све његове одлуке су коначне.

Захтеви за терен

Покривеност мора бити у травњак било вештачке или природне. Поље има облик правоугаоника. Ширина (циљна линија) може бити од 64 до 75 м, дужина од 100 до 115 м. Такође, правила фудбала описују услове за означавање. Поље треба бити ограничено на бијеле глатке линије, које ће бити јасно видљиве издалека (8-12 цм ширине). Поред тога, обиљежавање дијели травњак на двије половице. Посебан круг у радијусу од 9,15 м од центра поља је нацртан у средини.

Површина врата је ограничена на правоугаоник ширине 5,5 м од сваког стуба (шипке). Дужина зоне голмана је 18,3 м. Казнено подручје је слично обрубљено са странама од 16,5 и 40,3 м. У зони из које се игра казна означава се 11-метарска точка. Врата сама треба да буду висине 2,44 м, ширине 7,32 м. Шипови са заобљеним врхом су фиксирани у угловима поља.

Кршење правила

У савременим прописима, сви аспекти недисциплинованог понашања фудбалера и тренера су јасно дефинисани. Слободни ударац се додељује за подлогу, ударац противника, скок на ноге, агресиван притисак, пљување, одлагање противника или време, намерни додир лопте са руком. Такво кршење у његовом казненом простору кажњава се казном од 11 метара. укратко Посебан тип казне је слободан ударац. Он ради за одређена кршења у казненом простору: опасна утакмица против противника, голман контролише лопту дуже од 6 секунди, а голман додирне пројектил рукама након што је прошао саиграч. Такав ударац се ради са фаулом.

Модерна правила игре фудбала јасно дефинишу поступке судија у односу на дисциплинске санкције. Жути картон (упозорење) се даје за неспортско понашање, увредљив језик, систематске повреде, уклањање опреме, одлагање времена утакмице. Мора бити кажњен грубо и тактички прекршај.

Играч је уклоњен из поља за два упозорења, агресивно понашање пљување по некоме, препрека за лансирање лопте у гол руком, за прекршај који је довео до казне, за увреде и забрањене гесте.

Врсте откуцаја

Правила игре фудбала узрокују правила за постављање лопте након прекршаја или за напуштање терена. Вани би требало бацати само руке иза главе, а да се пете не тргну са травњака.

Ударац из пенала се изводи ногом, дозвољено је да се игра пролаз. Удар из таквог стандардног положаја у погрешним вратима се броји, у њиховој - ограничен је на одређивање угла у правцу ударног тима. основна правила фудбала Ударац голова се изводи из граница екипе голмана. Властити гол из овог стандарда се рачуна само ако се лопта одбије од било ког играча.

Ударац из угла је направљен од ступа за заставу. Додељен за лоптицу која прелази голманску линију (а не гол) из супротног играча. Ударање ногом, можете играти у пролазу.

Казна се изводи са 11-метарске ознаке.

Фудбалски гол се рачуна само када је лопта потпуно прешла линију голова између постова у одсуству прекршаја. Најчешћа офанзивна грешка је офф-сиде. Положај “офсајд” је фиксиран када је играч нападачке екипе ближи корпусу према голу противника од било ког члана одбране, осим голмана.

Општа правила мини фудбала

Локација мора бити правоугаоног облика ширине 18-25 м и дужине 35-42 м. Утакмица траје 2 полувремена по 20 минута. Истовремено се игра зауставља након сваке лопте ван терена. Величина капије - 3 до 2 метра. правила мини фудбала Сваки тим може имати 5 играча, укључујући и голмана. Број правила замене није ограничен. Опремање истог фудбалом (забрањени су опасни додаци).

Сви играчи могу да учествују у нападу и одбрамбеним акцијама у исто време. Голман има право да напусти границе свог казненог простора тек након дозволе судије и промене опреме. Не постоји клаузула о „офсајду“.

Кршења и пуцњи у футсалу

Казнени стандард се одређује за груби прекршај, скок на стопала или тело, блокирање, снажан притисак, опасан напад, рукомет. Ако је прекршај утврђен унутар зоне голмана, досуђује се казна од 6 метара. правила голмана у фудбалу Слободни ударац се додељује за опасну игру, напад голмана, голмана који држи лопту дуже од 4 секунде и руку која додирује пројектил од суиграча.

Правила футсала кажу да играч треба да буде упозорен на преурањену замену, систематска кршења, неспортско понашање. Уклањање са локације се даје за грубу грешку, увреду, друго упозорење.