Шта је потрага у биатлону: евиденција, правила и историја

30. 6. 2019.

Године 1958. по први пут су одржана такмичења у биатлону. А 1960. године, спортисти су већ изашли на олимпијску стартну траку. Од тог тренутка је почело историја биатлона као популарни спорт.

старт у биатлонској потрази

Пасиут на Олимпијским играма

Први пут је потрага одржана на Зимским олимпијским играма 2002. у Салт Лаке Цитију. На међународним такмичењима, такмичари су водили ову врсту трка још у децембру 1996. године. Желео бих да напоменем да је оба пута неко од Руса победио. У КСКС веку, прво место заузело је Виктор Маигуров, а затим се издвојила Олга Пилева. Нажалост, у овом тренутку такви успјеси нису били дуги. Резултати жена из руске репрезентације посебно су погођени у потрази за биатлонима.

стојећи

Шта је потрага за биатлоном: Да ли је то трка у потјери?

Да, постоје само два различита имена. Пасиут са енглеског на руски преведен као "прогон". И рођено је популарно име "тркачка трка", које је брзо почело да се користи у штампи. Без обзира на термин који се користи, правила су иста. Хајде да причамо о њима.

старт раце раце

Пурсуит Рулес

Удаљеност за жене и мушкарце је различита. Ако су јуниори 7,5 км, онда жене - 10, а мушкарци и јуниори - 12,5. Биатлонци имају 4 окрета. Свака има 5 циљева. Два пуцњаве изведена у лежећем положају, друга стоје. У случају клизања, спортиста одлази на 150 метара. На пример, ако дозволите 4 промашаја од 5 снимака, онда морате да покренете 4 круга од по 150 метара: 4 * 150/1000 = укупно 0.6 километара. Један такав круг мушкараца трчи за 20 секунди, а жене - за 25. Не тако мало.

Леадер Гроуп ин Пурсуит

Уопштено говорећи, превазилажење удаљености, чак и код мушкараца, не прелази 35 минута. Тешко је удаљити се и жене. Резултати биатлонске потраге увијек су се сматрали једним од најнепредвидљивијих: вјетар и стање стазе чине конкуренцију неком врстом лутрије. Морамо пуцати, прилагођавати се за импулсе, али ипак морамо да погађамо са скијама, тако да они клизе, а не да инхибирају спортисте. Шта је потрага за биатлоном? Јединствена врста такмичења која привлачи хиљаде фанова и најнепредвидљивија је у биатлонским такмичењима.

Како ући у потрагу?

Сви спортисти немају право на трку. Избор се заснива на резултатима претходне трке: спринт. Његова правила ће бити разматрана у наредном параграфу. Тешко је ући у потрагу у биатлону. Шта добија на такмичењу Светског купа, сваки спортиста зна. Заиста је јако тешко. Да бисте отишли ​​на стартну листу трке за потјеру, морате узети било које мјесто до 60 у спринту. У њему учествује укупно 120 биатлонаца. То значи да морате ући у 50% најбољих учесника. Међутим, понекад један од лидера светског биатлона одбија да учествује, јер постоји још једно важно правило.

Антон Шипулин на аутопуту

У потрази за спортистима почиње са лагом којим су завршили перформанс у спринту. То јест, ако заузмете 5. место са кашњењем од 43 секунде, онда ћете морати да сачекате овај пут од почетка првог учесника. За погрешан почетак финих секунди. Обично је то од 30 до 90 секунди, у зависности од разлике између жељеног времена почетка и стварног. Дакле, ако направите погрешан старт за 0.5 секунди, онда ће циљна линија додати 30 секунди.

Избор у потрази: спринт

Прави изазов на путу ка потрази ће бити спринт. Ова трка се састоји од две границе, поново на свакој од 5 мета. Систем казне за клизање је апсолутно исти као у потрази. Али удаљеност је два пута мања. Стога је брзина овдје важна. Мартину Фоурцадеу, који има најбржи курс у модерном биатлону, није небитно више пута освојила мушку потеру.

Жене пуцају

У биатлону никада не можете утврдити ко ће победити. То је повезано са променом времена, са промашајима спортиста, и са смешним случајевима на стази. Можда су зато стартни бројеви у спринту изабрани насумично. То је учињено на овај начин: прво, свака земља пријављује учеснике из своје репрезентације (њихов број зависи од позиције овог националног тима у укупном поретку купа нација). Сваки тим мора узети све четири групе. Што је већи број групе (од једног до четири), касније ће спортиста ићи на почетак. Првих петнаест личних биатлонаца има право да изабере било коју групу. А онда се бројеви у групи (у којима обично има 25 или више људи) распоређују насумично по жребу.

Пурсуит Рецордс

Почнимо:

1. Најстарији победник је Бјоерндален. Победио је када је већ имао 41 годину. Чак скоро 42, нико није дуго трчао међу људима. У резултатима биатлонске потраге често се могло видети његово име.
  2. Бјоерндален је велики биатлонац. На његов рачун, освајање потера са највише промашаја. Направио је 7 грешака, али ипак није пропустио водство. Да би му показао овај резултат помогао је најбољи потез у даљини и минутну предност на старту, који је освојио у спринту.
  3. Међу женама постоје и легендарни биатлонци. М. Форсберг је освојио 18 победа у потрази. И укупно, добила је подиј у потери 34 пута.
  4. Догодило се да су спортисти који су изгубили спринт и нашли себе у потрази са огромним заостајањем од три најбоља победника или чак из првих шест, једноставно нису кренули у старт. Али постоје обрнути случајеви. На пример, Јулиен Роберт је био коначно у својој потрази, 60. А јаз између вођа и њега био је читав заљев. Али то га није спречило да направи најамбициознији пробој у историји биатлона са 50 места и уђе у првих десет. То се десило на Светском купу у биатлону. Мушкарци у потјери у основи показују неочекиване резултате. Чак постоји и узбуђење у споровима: ко ће га пропустити много пута.

Резултат

мушки подиј, лево, Мартин Фоурцаде

Данас знате шта је потрага за биатлоном. Да бисте победили, морате да потврдите свој ниво вештине у две трке: спринт и потера. Интересантно је и да се проматрају пробоји биатхлетеса са краја листе на групу лидера. Тешко је победити и због линије гађања. Неопходно је имати невероватну смиреност и смиреност, како не би улазили у казнене кругове. Свуда около су захтевни за учеснике. Зато је победа ове трке тако престижна.