Светско првенство у фудбалу 1998: учесници, резултати утакмица, победник

23. 6. 2019.

Светско првенство 1998. било је 16. светско првенство. Његов завршни дио одржан је у Француској. Мундиал је почео 10. јуна, а финални меч је одигран 12. јула. Цуп оф Лифе је пјесма Рицки Мартина која је постала химна Свјетског купа 1998. године. То је било прво светско првенство у историји фудбала, у којем је учествовало 32 репрезентације. Према резултатима гласања, пијетао Футик постао је маскота Свјетског купа 1998. године.

1998 Ворлд Цуп

Куалифиинг стаге

Утакмице за право на учешће на Свјетском првенству 1998. почеле су 1996. године. Квалификације су трајале до 1997. године. Према његовим резултатима, 3 тима из Азије су кренула на Светско првенство, 14 тимова из Европе, 5 тимова Јужне Америке, Северне Америке освојило је 3 места, 5 места је остало за представнике афричког континента. Други тим је играо борбе са победником океанског квалификационог турнира. 32. тим је био француски тим.

Према резултатима европске селекције, репрезентације Русије и Украјине отишле су у плаи-офф, и завршиле на другом месту у својим групама. У плејофу за улазак на Светско првенство 1998, Украјинци су изгубили од репрезентације Хрватске. А Руси нису успели да победе италијанску репрезентацију.

Група А

У отварању утакмице присуствовали су тимови Бразила и Шкотске. У горкој борби, четвороструки светски шампиони успели су да победе Британце. У другом мечу групе, Мароканци и Норвежани одиграли су нерешено.

У следећем колу, фудбалска репрезентација Бразила победила је Мароко и обезбедила место испред времена у плејофу турнира. Захваљујући извлачењу из репрезентације Шкотске, Норвежани су дошли у задњи круг са веома мотивисаним и победјеним Јужноамериканцима, заузимајући друго место у групи.

Група Б

Друга четири су се састојала од Аустријанаца, Чилеанаца, Камерунаца и Италијана који су ушли у Свјетско првенство 1998. кроз плаи-офф. Први круг у другој групи завршио се са два ремија - утакмица између Италије и Чилеа завршила је резултатом 2: 2, а играчи из Камеруна и Аустрије су постигли по један гол.

Бразилски фудбалски тим

У другом кругу, "Скуадра Аззурра" се бавила афричком репрезентацијом, постигавши 3 неодговорена гола. Чилеанци и Аустријанци су били везани. Пре финалних утакмица, сви тимови су имали шансу да дођу до плеј-офа. Највиши су били национални тим Апенински полуострво. Доубле Виери и Ди Биагио гол помогли Малдини одељењима да прођу у 1/8 финала. У другој утакмици, чилеанска репрезентација је по трећи пут за редом забележила нерешено и заузела друго место у групи.

Група Ц

Прва утакмица на француском ногометном првенству 1998. године одиграна је 12. јуна у Марсеју на стадиону "Велодроме". Ривал "галски петлови" постали су Јужна Африка. Домаћини турнира су успели да стекну поуздану победу захваљујући головима Дугаррија, Хенрија и Исса, који су постигли свој гол. У другој борби, Данци су минимално савладали саудијски тим.

У наредном кругу, “тробојнице” нису оставиле никакве шансе за Арапе и преурањено су издвојиле прву линију у групи. Овај пут Французи су постигли још једну лопту него у првој утакмици. Хенри, Лизаразу и Трезегует су убијени за победнике, који су два пута ударили у капију. Национална репрезентација Данске одиграла је нерешено са екипом Јужне Африке и пре последњег дана утакмице у групи била је главна фавориткиња да дође до плеј-офа са друге позиције.

У трећем кругу, Данци су тестирани од стране домаћина ФИФА Свјетског купа 1998. године. Скандинавски тим није морао да изгуби, али нису се носили са овим задатком. Међутим, меч између Јужноафричке Републике и Саудијске Арабије завршен је нерешено (2: 2), а дански фудбалери освојили су другу карту у 1/8 финала турнира.

франце фоотбалл теам 1998

Група Д

У квартету Д, тимови Нигерије, Парагваја, Шпаније и Бугарске борили су се за право да уђу у плеј-оф првенства. Утакмице првог кола у групи одржане су у исто вријеме. Парагвајци и Бугари су одиграли без голова, док голови Хиерра и Раула нису помогли црвеном бијесу да зараде барем 1 бод у утакмици са репрезентацијом Нигерије.

Други дан играња у групи одредио је првог члана 1/8 финала квартета. Постали су национални тим Нигерије. Орлови захваљујући Иклебином голу добили су другу победу и прерано су се пласирали у плеј-оф. Извлачење Шпаније и Парагваја оставило је обе екипе прилику да изађу из групе.

Пре финалне рунде, Парагвајци су били 1 бод испред Шпанаца у табели. Пиренејци су успели да победе Бугарску са резултатом 6: 1, али победа Парагваја над Нигеријом омогућила је Јужноамериканима да заузму друго место у групи и добију карту за плејоф.

Група Е

У првој утакмици састали су се тимови Мексика и Јужне Кореје. Представници Азије нису могли одолети нападу мексичког тима у другом полувремену. До 50. минута Корејци су постигли 1: 0, али од 51. до 84. минута примили су 3 гола. На другом састанку, национални тимови Холандије и Белгије раскинули су мир, оставивши своје капије нетакнутим.

Други круг није могао да одговори на питање ко ће добити право да напусти групу. Међутим, постало је познато да јужнокорејски тим напушта Мундиал пре рока, изгубивши од Холандије резултатом 0: 5. У другој утакмици, групе Белгија и Мексико су одиграле 2: 2, а интрига у групи се још више окренула.

квалификациони турнир

Пре последњег кола, три екипе су имале шансе да се квалификују из групе: Белгија, Холандија и Мексико. Прво место су заузели холандски играчи, други су заузели Мексиканци, а Белгијанци трећи. После финалних мечева у квартету, позиција репрезентација није се променила. Све екипе су биле изједначене, а Холандија и Мексико стигле до 1/8 финала.

Група ф

Овај квартет је био један од најнапреднијих на Светском првенству 1998. године. Сви спортски експерти дали су два места националним тимовима Немачке и Југославије. У првом кругу, Југословени и Немци су победили истовремено. Југославија је победила Иран са резултатом 1: 0, а Бундесмансхафт је постигао два неодговорена циља америчког тима.

У другом кругу, одлучено је о судбини првог места у групи. Немци су играли са Југославијом за право на предност у плеј-офу, али њихов дуел је завршен нерешеним резултатом 2: 2, а победник квартета је морао да одлучи у прошлом колу. У финалном дану утакмице у групи Југославије било је потребно 2 гола више од Немачке, под условом да обе екипе победе. Али Југословени то нису учинили. Победили су екипу Сједињених Америчких Држава резултатом 1: 0 и изгубили прво место у групи Немцима који су победили Иран 2: 0.

Група Г

У овој групи, Британци су били фаворити. Преци фудбала без проблема у првом колу победили су Тунис. У другој утакмици, Румунија је постигла минималну победу над репрезентацијом Колумбије.

У другом кругу, Тунис је изгубио шансе да напусти групу, изгубивши од Колумбијаца. Истовремено, Румуни су успели да победе против Британаца и постали су главни кандидати за победу у групи. У трећем кругу, победа Енглеске над Колумбијом није дозволила Британцима да заузму прву линију, јер Румуни нису изгубили од Туниса.

Маскота Светског купа 1998

Група Х

У последња четири тима такмичили су се у Јапану, Јамајци, Хрватској и Аргентини. Последње две су биле главни фаворити за напуштање групе. И Хрвати и Аргентинци у дебитантским утакмицама на Светском првенству 1998. славили су победу. Јужноамериканци су победили Јапанце захваљујући Батистутином циљу, а Европљани су победили Јамајчанке.

У другом кругу легендарног састанка Аргентине - Јамајке, који је завршио резултатом 5: 0 у корист првог. Хрватски тим победио је Јапан минимално. У последњем дану утакмице, морало је да се реши само једно питање у кућишту: ко ће узети прву линију? Пинеда гол у првом полувремену донио је побједу у бијелој и плавој.

Плаиофф роунд

У првој утакмици 1/8 финала састали су се Италијани и Норвежани. Гол Виери је донио минималну победу штићеницима Малдина и излазак у четвртфинале. У другом мецу играли су тимови Бразила и Цилеа. У јужноамеричком дербију побједу 4: 1 освојили су више титловани играчи.

Следећег дана, још четири екипе су се бориле за право да дођу до. Финала. Домаћини турнира само у продужетку су успели да превазиђу Парагвај. У другој утакмици дана Данска је лако савладала Нигерију.

Зинедине Зидане

Немацка репрезентација постигла је сназну победу над Мексиком. На почетку другог полувремена Хернандез је повео Мексиканце испред. Овај рачун је трајао до 75. минуте, када је Јурген Клинсманн успио вратити статус куо. Након 10 минута, Биерхофф је донио победу Немцима, постигавши одлучујући циљ у конфронтацији. Немачки ривали у групи су изгубили од Холандије резултатом 2: 1. Победнички гол постигао је Давидс у компензационом времену.

Гол Схукер, који је постао најбољи стријелац турнира, довео је до хрватског тима. Последњи учесник четвртфинала био је репрезентација Аргентине, која је победила Енглезе у пеналима. Главно време је завршено резултатом 2: 2. Прва три гола су постигнута у року од 15 дебитних минута састанка. Поред првог полувремена, Санети је поставио и резултат 2-2, који је трајао до краја меча.

Велике тешкоће поново су искусиле Французе, чији је вођа био Зинедине Зидане. Власници Мундиал-а су победили Италију само у пуцњави. Главно време и два продужетка завршили су резултатом 0: 0. Бразилска репрезентација успела је да победи Данце са 3: 2.

У трећем мечу Холандаца у последњим секундама игре извукао је победу Аргентине захваљујући прецизном нападу Бергкампа. Последњи полуфиналист турнира био је репрезентација Хрватске, победивши Немачку резултатом 3: 0.

У првој полуфиналној утакмици Бразилци су добили право да учествују у финалном мечу само у пеналима. Након 1: 1 за 120 минута утакмице, Јужноамериканци су победили репрезентацију Холандије са 4: 2 у низу пенала.

Други финалиста је био француски тим, који је победио Хрватску са два прецизна Тхурам напада, на која су Хрвати одговорили Схукер голом. У утакмици за треће место, балкански фудбалери победили су репрезентацију Холандије резултатом 2: 1.

Финале Свјетског купа 1998

Финале Свјетског купа 1998. године одржано је 12. јула на стадиону "Стаде де Франце" у Паризу. Турниру су присуствовали домаћини и репрезентација Бразила, који је у то вријеме био четвороструки свјетски првак. У првом полувремену, двоструки Зинедине Зидане скоро је уклонио сва питања о побједнику састанка. Обе екипе су управо завршиле другу половину утакмице. У времену које је судија компензовао за друго полувреме, коначни резултат у мечу је поставио француски играч Еммануелле Петит. Упркос чињеници да су Бразилци изгубили у финалу, Роналдо је освојио награду за најбољег играча.