Алексеј Михајличенко, украјински фудбалер: биографија, породица, спортска каријера

Алексеј Михајличенко - познати совјетски и украјински фудбалер. Играо је за репрезентацију СССР-а. Највећа популарност постигнута у Кијеву "Динамо". По завршетку спортске каријере прешао је на тренирање. Две године је водио репрезентацију Украјине.

Алексеј Михајличенко је рођен у Кијеву 30. марта 1963. године. Од детињства сам осећала жудњу за спортом, посебно за фудбал. Чим се приближио својим годинама, ушао је у омладинску спортску школу. Попут свих дечака из Кијева, сањао сам да играм за локалног Динама (Кијев), а Алексејев сан се остварио.

Алекеи Микхаилицхенко

Да би играо за омладински тим почео је 1973, Алексеј Михајличенко. Фудбалер је играо позицију везњака. Од 10 до 18 година, играч је играо за јуниорске тимове различитих година, непрестано на оловци функционера одраслог Динамо. Године 1981. коначно му је дозвољено да игра за главни тим.

У Кијеву "Динамо"

У дебитантској сезони у саставу родног клуба Микхаилицхенко је одмах дебитирао у Премиер лиги. Али често се није појављивао на терену - такмичење је било нечувено. Тим је био један од лидера сезоне и као резултат тога, освојивши 22 побједе у 34 утакмице, забиљежио је побједу у првенству Совјетског Савеза. Најближи прогонитељ - Москва "Спартак" - заостаје за 7 бодова. То је упркос чињеници да су у то време за побједу дане само двије точке.

Године 1982, успех се није поновио, иако је Динамо (Кијев) поново био близу шампионата. У прошлом колу, тим из Кијева је победио Арарат Иереван са 3: 2. Судбина златних медаља зависила је од игре Москве "Спартак", која је обезбедила треће место, са Динамом Минск, који се борио за првенство. У мечу, Белоруси 4: 3 су победили са обиљем голова.

Динамо Киев

Године 1983, Алекеи Микхаилицхенко је већ пуноправни играч у главном тиму, међутим, тим не иде тако добро. Још један украјински клуб постао је тријумф у тој сезони - Дњепропетровск Днипро, који је освојио првенство. "Бело-плаво" је заузело само 7. место.

Опет шампиони

Кијевци, предвођени Микхаилицхенком, успели су да се врате на свој претходни ниво 1985. године. Сигурна игра током сезоне - и још једно првенство. Москва "Спартак" заостаје за 2 бода. Следеће године, "Динамо" је поново постао фаворит и шампион само захваљујући тадашњем лимиту на жребу. На крају сезоне у Кијеву и Москви "Динамо" бодови су били једнако. И извлачи - до 11. Али Московљани губе један бод, док Украјинци то не чине. Чињеница је да је у правилима постојао један изузетак - ако су током утакмице два или више играча позвана у репрезентацију, игра није пала испод границе. Алексеј Михајличенко говорио је за Кијев прије 1990. године. Тада је успео да са екипом освоји четврто златно првенство СССР-а. Укупно је за екипу провео 137 мечева у којима је постигао 39 голова.

Динамо Киев

Каријера у Европи

Након распада Совјетског Савеза, многи фудбалери одлучују да покушају срећу у страним клубовима. Михаиличенко Алексеј Александрович није био изузетак и отишао је да игра у Италији. Украјински везњак постаје играч "Сампдориа" из Ђенове, који је освојио италијански куп прошле сезоне. Стога, са новим клубом, он одмах наступа у европском такмичењу. У првој рунди, Италијани се састају са немачким "Каисерслаутерном" и губе у гостима 0: 1. Састанак о повратку диктира клуб Микхаилицхенко. Резултат 2: 0 је дао излаз на сљедећу фазу.

У 1/8 финала "Сампдорије" лако се носи са грчким "Олимпиакосом" (1: 0, 3: 1). У борби за полуфинале, неочекивано губи пољском "Легију" 0: 1. У другом колу, Ђеновљани су имали много прилика да исправе ситуацију, али утакмица је завршена нерешено - 2: 2.

Михаиличенко Алексеј Александрович

У међувремену, на првенству Италије, случај у "Сампдорији" је добро еволуирао. Упркос поразу домаћих директних такмичара у борби за медаље „Ђенова“ и „Торино“ (са истим резултатом 1: 2), тим је самоуверено довео ствар до прве победе у својој историји у серији „А“. Грозан "Милан" и "Интер" заостају за 5 бодова. Значајан допринос укупном успеху дала је и везњак Микхаилицхенко, чија је биографија допуњена још једном титулом првака. Одиграо је 24 утакмице у којима је постигао три гола.

Фогги албион

Упркос успеху, Микхаилицхенко се након завршетка сезоне сели у Шкотско првенство. Добија позив од једног од лидера - тима Гласгов Рангерса. У првој сезони у новом клубу, украјински везњак поставља неку врсту рекорда. Трећу годину за редом постао је шампион, а све земље су различите.

Вероватно је било најлакше освојити Шкотско првенство. "Рангерси" су заобишли најближег прогонитеља, тим "Харт оф Мидлотхиан", за 9 поена. Истовремено је за сезону постигао 101 гол.

Свеукупно, украјински је провео пет сезона у Шкотској, освојивши пет наслова лиге. 1993. "Абердеен" је изгубио 9 бодова, а наредне године само 3. Борба је била тешка. Године 1995, Мотхервелл је постао други, 15 бодова иза. У прошлој години Михајиленковог наступа у Шкотској, Ренџери су били присиљени на Целтиц, што је било 4 бода заостатка на крају.

Алекеи Микхаилицхенко фудбалер

Шкоти у Лиги шампиона

У главном турниру Европског купа у Старом Свијету, Михајличенко је већ играо са Динамо Кијев. Међутим, наступ са шампионом Шкотске био је потпуно другачији. У сезони 1992/1993, Ренџерси су прво нокаутирали данског Лингби-а (1: 0, 2: 0), затим енглеског Леедса (2: 1, 2: 1) и ушли у групни турнир. Супарници су били француски „Олимпиц“, белгијски „Бругге“ и руски ЦСКА. Шкоти никада нису изгубили, али 4 ремија им нису омогућили да заузму прво место. Изгубили су последњу шансу у прошлом колу, играјући 0: 0 у ремију са ЦСКА-ом. Французи су отишли ​​у финале "Марцел".

Године 1993/1994, екипа се спустила већ у фази 1/16 финала, у горкој борби, изгубивши од бугарског "Левског" само захваљујући броју постигнутих голова у страном пољу (3: 2, 1: 2). 1994. године систем турнира се променио. У групној фази почео је играти 16 тимова. Међутим, Шкоти се нису квалификовали, изгубивши од грчког АЕК-а (0: 2, 0: 1).

У својој последњој сезони играња за Ренџерс, Михаиличенко и екипа су дошли до групне фазе, победивши Кипарску Анортозис (1: 0, 0: 0). Група се састала са Дортмундом „Боруссиа“, италијанским „Јувентусом“ и румунским „Стеауа“. Након два поражена пораза од Италијана (0: 4 и 1: 4), Шкоти су изгубили шансе да изађу из групе. Без једне победе, завршили су последњи. Микхаилицхенко је завршио са 110 мечева за Рангерс, у којима је постигао 20 голова. Године 1996. завршио је професионалну фудбалску каријеру у доби од 33 године.

У националном тиму СССР-а

Највећи успјех у националним тимовима постигао је Михаиличенко, играјући за СССР. Године 1988. отишао је на Олимпијске игре у Сеулу.

Мицхаелицхенко биограпхи

У првој утакмици, совјетски тим је одиграо без голова са домаћинима. У утакмици са Аргентинцима у 7. минуту отворена је Игор Доброволски и 22. Микхаилицхенко је удвостручио водство. Четврт сата прије краја утакмице, Алфаро је одиграо једну лопту, али Јужноамериканци нису постигли више. На последњем састанку против Американаца Микхаилицхенка се удвостручио. Прво је отворио резултат у првих десет минута, ау 48. минуту поставио је резултат 4-0 на семафору. Међутим, таква увјерљива побједа није могла бити побијеђена, прије краја сусрета Американци су освојили два гола. Али СССР је и даље напустио групу са првог места.

У 1/4 финала аустралијски тим је поражен 3: 0. И опет се Доброволски истакао, пошто је остварио две казне, и Михајличенко. Полуфинале против Италијана није било лако. Рачун је отворен само у 50. минуту, и то Вирдис. Доброволски је успео да постигне лопту за повратак 10 минута пре краја нормалног времена, премјештајући утакмицу у више времена. Додатних пола сата за совјетске фудбалере почело је успјешно - већ у 92. минуту Нарбековас је водио тим испред, а на 106. Михаиличенко је постигао резултат 3: 1. Међутим, након неколико минута Карнневал је одиграо једну лопту, поставивши коначни резултат 3: 2 у корист СССР-а.

У одлучујућем мечу, бразилски играчи су се суочили са совјетским играчима, и поново су се морали опоравити након гола Ромарија у првом полувремену. У средини другог Доброволски је изједначио резултат. Одлучни гол у продужетку постигао је Иури Савицхев. Микхаилицхенко је постигао 5 голова на турниру.

Лични живот

Алексеј Михајличенко срео је свог будућег супружника у младости. Породица фудбалера формирана је из синдиката са Инном, коју је упознао када је имао 13 година. Након 6 година званично су се вјенчали. Годину дана касније родило се прво дете, Алексеј. Мој син је играо фудбал у једном тренутку, али је на крају одлучио да изабере други пут за себе. У 2004, Микхаилицхенко је имао друго дијете - назван је Матвеи.

Алекеи Микхаилицхенко фамили

Током свог живота, спортиста је освојио не само спортске купове и медаље. Алекеи Микхаилицхенко има владине награде. Од 2004. до 2016. године добио је три степена украјинског Реда за заслуге, а 1989. године Реда пријатељства народа.

На тренерском мјесту

2012. године Михајличенко - тренер Динамо ФЦ (Кијев) Олег Блохин, а затим је именован спортским директором. Са младим тимом Украјине освојила је сребрну медаљу на Европском првенству. У финалу није било могуће побиједити само низоземску репрезентацију.

Алекеи Микхаилицхенко награде

2008. године постаје ментор националном тиму. Деби је био пријатељска утакмица са Кипром, која је завршила нерешено - 1: 1. Микхаилицхенко је морао да се квалификује за Светско првенство. Тим је почео са тешком победом над Белорусијом, Шевченко је постигао једини гол са пенала. Тада је уследила сигурнија победа над Казахстаном (3: 1) и без голова са Хрватима. У пролеће 2009. на Вемблеи-у је дошло до пораза од енглеског 1: 2, а победнички играчи постигли су победнички гол 5 минута пре краја састанка. У јуну, Украјинци нису могли да задрже победнички резултат у гостујућој утакмици против Хрвата - 2: 2.

Међу прескакања у селекцији - нула жреб у Минску. У претпоследњој рунди, Михајличенко је постигао историјску победу над Енглезима код куће, једини гол који је Назаренко постигао у првом полувремену. Међутим, за Британце, ови губици у спектаклу су били једини, они су поуздано заузели прво место, а Украјинци су отишли ​​у плаи-офф.

Тренер ФК Динамо Кијев

Супарници су добили Грке. Утакмица у Атини је завршена без голова, а у повратку је Салпингидис постигао једини гол у средини првог полувремена. За Михаилиценка је овај мец био последњи на месту главног тренера. Сада ради у систему Динамо Кијев.