Антхони Мартиал: каријера француског фудбалера, крило "МЈ"

23. 3. 2019.

Антхони Мартиал - француски фудбалер који игра за Манцхестер Унитед и француску репрезентацију у предњем положају (лијево крило). Претходно је играо у "Лион Олимпиц" и "Монацо". Добитник је награде Голден Бои за 2015. годину за најбољег играча млађе од 21 године у Европи. У "Манчестер Јунајтеду" је власник следећих трофеја: ФА Куп, Енглеска Суперкуп, Лига Европе и Суперкуп УЕФА.

Висина фудбалера је 181 цм, тежина - око 75 кг. Као део "црвених врагова" игра под једанаестим бројем.

Биографија: рана каријера у "Лиону"

Антхони Мартиал је рођен 5. децембра 1995. у Масси, одељењу Аесон, Француска. У периоду од 2001. до 2009. године. Наступао је у омладинском систему КО Лес-Иулис Ацадеми, након чега је прешао у омладински тим у Лиону (2009-2012).

У сезони 2012/13 Он је дебитовао за "Лионс" у Лиги 1 у дуелу против Ајаццио-а, замењујући Расхид Геззал у другом полувремену. Тиму је било веома тешко да се млади крило пробије. У склопу такмичења било је доста нападачких позиција, које су узимале такве играче као што су Алекандре Лацазетте, Лисандро Лопез и Бафетимби Бафе Гомис. Све у свему, Антхони Мартиал је провео три званична меча за Лион и примио је главну праксу у тиму.

Каријера у Монаку: На путу до врхунца

У 2013, извиђачи из Монака почели су пажљиво пратити играча, као и други европски клубови. Управо су "Монегаскуес" успели да одмах потпишу војни рок у његову структуру.

Уговор је потписан 30. јуна, за Антонија је плаћено 5 милиона евра. Две сезоне, играч је играо у почетној постави, показујући висок ниво игре. У "Монаку" Антхони Мартиал је постао право откриће. Млади нападач је показао високе вјештине дриблинга, брзину и тактичку свијест. Укупно 11 голова за црвено-беле у 49 утакмица. Ускоро су европски "дивови" почели да лове младог француског крила.

Каријера у Манцхестер Унитеду

У лето 2015. Антхони Марциал је отишао у МЈ за 36 милиона фунти, а узимајући у обзир бонусе, износ је био 57,6 милиона, што је био најскупљи у историји фудбала за играча који још није навршио 20 година. Тренутно овај рекорд држи Француз Киллиан Мбаппа из ПСГ-а.

Антхони Мартиал 2015 Добитник награде Голден Бои Авард

У деби утакмици за Манцхестер Унитед, 12. септембра 2015., Мартиал је заменио Јуан Мата у 65. минуту и ​​постигао гол против Ливерпоола у 86. минуту. Француз је окончао меч, повећавајући предност црвене на резултат 3: 1. Овог месеца је проглашен за најбољег играча енглеске Премијер лиге. Укупно је одиграо 87 службених утакмица за МЈ и постигао 24 гола (од септембра 2018).

У репрезентацији Француске

Од 2009. године, Антхони Мартиал је почео да привлачи игре омладинског тима Француске. У наредним годинама пролазио је кроз све узрасте репрезентације. На нивоу младих, млађи од 19 година постао је вице-првак Европе. Генерално, почевши од Иу-16 и завршавајући са Иу-21, провео је 51 утакмицу и постао аутор 25 голова.

Антхони марциал француски фудбалер

Као члан одраслог тима, дебитирао је 4. септембра 2015. у утакмици против Португала. Учествовао на Европском првенству 2016, где је "тробојница" заузела друго место. На нивоу одраслих, Антхони је провео 18 утакмица и постигао један гол.