Дариа Касаткина: нада руског тениса

14. 4. 2019.

У женском тенису у Русији сада се мења генерација. Многе звезде од 2000 година постепено завршавају своју активну каријеру. Дариа Касаткина је једна од оних младих талената који би требали замијенити своје старије пријатеље. Упркос њежном добу, успешно је наступала на многим турнирима, живо се манифестовала у јуниорским такмичењима.

Гаме стиле

Дариа Касаткина се не истиче међу тенисачима са изузетним физичким подацима. Као дете, била је пола главе нижа од својих колега из Москве, а није имала ни сјајну будућност. Касаткина Дариа тенис Међутим, она је у стању да сакрије недостатак моћи паметном и компетентном игром и преузме своју тактику. Омиљени ударац - форхенд, тенисач преферира да игра на задњој линији. Идол Дарие је "краљ земље" Рафаел Надал, отуда сличан стил игре, па чак и сличну ротацију лопте при удару. Спортиста преферира покривач земље.

Јуниор иеарс

Касаткина Дариа је почела да игра тенис са шест година. У детињству се није посебно истицала међу вршњацима и није постигла велике победе на такмичењима. Није имала физичке податке, моћну храну. Међутим, упорност и напоран рад обавили су свој посао. Њен први тренер Дамир Нургалијев дао је велики допринос развоју спортисте, вјеровао је у дјевојку и дао јој пуно времена, издвајајући је међу осталим ученицима.

Са четрнаест година, први озбиљан успех уследио је када је Касаткина Дариа, тенис за коју је постала главна окупација, победила на локалном отвореном турниру у Самари, где је успела да победи јаке вршњаке из Москве. Дариа је почела да се привлачи утакмицама за руску репрезентацију у јуниорским фазама купа Федерације.

Касаткина Дариа

Прве године успјешно је наступала на малим такмичењима, учила како да их освоји, и освојила право да учествује на Гранд Слам турнирима. Врхунац њене јуниорске каријере био је 2014, када је победила на Френцх Опен-у, успешно изведена на Јуниорским Олимпијским играма у Нањингу. Дариа Касаткина се истакла међу својим вршњацима и стигла до трећег места у јуниорском ВТА рангирању.

Адулт лифе

Први експерименти на нивоу одраслих почели су 2013. године, када је тенисерка тестирала своју снагу на неколико турнира у Москви и Анталији. Годину дана касније, завршивши са јуниорском турнејом, Дариа Касаткина се озбиљно фокусирала на конкуренцију и почела да напредује. Успела је да освоји неколико десетина хиљада, изабрана је за озбиљније турнире.

У 2015. години постала је редовни победник 25.000 турнира и успешно учествовала на ВТА турнирима, од којих је један у Багдастеину успео да стигне до четвртфинала. Ови успеси су јој омогућили да учествује у квалификацијама за УС Опен турнир. Дариа Касаткина је успела да стигне до финала квалификационих такмичења, где је изгубила само од Елизавете Куличкове. Међутим, због неуспеха једног од спортиста, добила је прилику да учествује у великим такмичењима и добро се показала тамо, достижући треће коло.

Дариа Касаткина

Дариа Касаткина је такође наступала у паровима, и прилично успјешно. На Кремљском купу Елена Веснина била је у могућности да победи у одлучујућем мечу и узме своју прву ВТА дубл титулу. Спортиста није зауставио свој развој у 2016. години. Редовно је учествовала на Гранд Слам турнирима, стигла до 3. кола у Аустралији, Француској, Вимблдону. Данас се Дарија Касаткина преселила из свог родног Тољата, живи и тренира у словачкој Трнави, гдје постоји одлична и компактна инфраструктура за оно што воли.