Гимнастичарка Иана Кудриавтсева: биографија, достигнућа, награде и занимљивости

27. 3. 2019.

Ритмичка гимнастика је спорт у којем спорташице почињу каријеру у врло младом узрасту и на крају једва прелазе 20-годишњу оцену. Повреде, тешка оптерећења раде свој посао. У лице девојке као што је Иана Кудриавтсева, ритмичка гимнастика је у последње време изгубила једног од најбољих спортиста.

Због тешке повреде ногу, девојка је завршила са спортом, само да би навршила деветнаест година. Међутим, у кратком времену које је засијала, Иана Кудриавтсева је постала вишеструки светски и европски шампион, освајач олимпијских медаља и остала у сећању навијача спорта као један од најелегантнијих гимнастичара.

Од базена до теретане

Јунакиња приче је московац, рођен у септембру 1997. године. Веома често деца познатих спортиста понављају судбину својих родитеља и баве се спортом. Није избегао ову судбину и Иана Кудриавтсева. Гимнастика, међутим, није одмах постала окупација будућег шампиона.

Кћерка познатог пливача Виктора Кудриавцева, у почетку се купала у групи заједничког развоја. Иана Кудриавтсева Међутим, у четири године дјевојчица добива дио за ритмичку гимнастику. Ианин отац, као бивши спортиста, разумео је шта лудо оптерећење чека своју кћер у спорту и првобитно се противио томе да се озбиљно укључи у овај посао. Међутим, тренери су га успјели увјерити да Јан има сјајну будућност и сложио се. Тренерски тим легендарног Виенера Усманове је узео још једног супер-талентованог спортисте под своју бригу.

Јуниор Ацхиевемент

Већ са 11 година, Иана Кудриавтсева, чија је тежина и висина увек била близу идеалној за ритмичку гимнастику (на врхунцу каријере са висином од 170 цм, спортиста тежио 47-48 кг), почео је да се бави младим такмичењима. Од самог почетка свима је подучавала своје победе. Има златне награде на такмичењима у Дмитрову, Самари и Казану.

Од 2011, Иана Кудриавтсева је почела да представља заставу Русије у иностранству. Те године, паралелно са сенорок такмичењима у фази Светског купа, одржана су такмичења међу јуниорима. Иана Кудриавтсева гимнастика Говорећи са Аверинима, девојка је победила у тимском такмичењу. На ову награду, Иана је додала појединачно злато у вежбе са обручем и клубовима.

2012. године, такмичар је учествовао на јуниорском Европском првенству. Опет, победа у такмичарским тимовима, ау додатку - злато у вежбама са лоптом. Такође на рачун Иане Кудриавтсева - Светског купа за јуниоре, победио је у Песару.

Најмлађа прима ритмичке гимнастике

Своју одраслу каријеру започела је 2013. године. У једној од фаза Гранд Прик одржана је у Москва, Иана Кудриавтсева у покрету побеђује у свемиру, вјежбе лопте и клубови. На ове награде додаје бронзу за обруч. Иана Кудриавтсева ритмичка гимнастика

Исте године Иана поставља ново достигнуће у уметничкој гимнастици, постајући најмлађи спортиста који је икада победио на таквим турнирима. То се десило када је гимнастичар победио на турниру, који је одржан у Софији. Иана Кудриавтсева постала је прва у алл-ароунд-у, победивши и домаћицу турнира, Силвиу Митеву и суиграча Маргариту Мамун. Постојале су и победе стечене на вежбама са обручем и клубовима, а поред тога - бронза за траку.

Беатинг Алина Кабаев

Прво светско првенство било је прави тест за Иану Кудриавтсеву. Током наступа са траком музика се непрестано прекидала, што је могло извести младог спортисте из колосека. Међутим, то није спречило Иану да покаже најбољи резултат и освоји златну медаљу. Поред тога, заузела је прво место у вежбама са клубовима и додала злато за златне награде за лопту и обруч. Иана Кудриавтсева веигхт

Најзначајнији догађај догодио се у финалном свемиру. Иана Кудриавтсева, која није имала ни шеснаест година, победила је све искусне девојке и постала апсолутни шампион света. Тако је надмашила легендарну Алину Кабаеву, постајући најмлађи светски шампион у свестраности.

Следеће сезоне, Иана Кудриавтсева је почела не превише глатко. Умјесто побједа, на које су сви већ навикли, слиједе сребрне и бронзане медаље у првим фазама Свјетског купа. Ипак, према ријечима Ирине Винер, она је и даље остала један од вођа репрезентације са Маргаритом Мамун. До средине сезоне, она се озбиљно распродала и почела поново да се награђује.

Светско првенство у Турској било је сјајно финале ове године, када је Иана освојила чак пет златних медаља, укључујући и свеобухватну, понављајући прошлогодишњи тријумф. На истом турниру гимнастичар је добио посебну награду као најелегантнији спортиста.

Олимпијска сезона

На крају 15. године, Иана Кудриавтсева је озбиљно повредила ногу и опоравила се дуго времена. Због тога је постепено ушла у олимпијску сезону, ограничавајући своје учешће у представама. Ипак, ове године је освојила златне медаље на Светском купу у Ташкенту, Казан, Софија.

Од 2013. године, на првој линији рангирања најјачих гимнастичара, редовно се испоставило да је Иана Кудриавтсева. Олимпијске игре 2016. године требале су јој коначно осигурати титулу најјачег "умјетника" у четверогодишњем периоду.

Међутим, као и 2000. године у случају Алине Кабаеве у Сиднеју, фатална несрећа се уплиће у ову ствар. Као и Кабаева 2000. године, Кудриавтсева се сматрала главним фаворитом такмичења. Међутим, на крају вежби мацеа, она признаје губитак субјекта. Иана Кудриавтсева Олимпијада Ова грешка је коштала њеног првог места. Кудриавтсева је напустила Рио само са сребрном медаљом.

Завршетак кратке али сјајне каријере

На једном од турнира у 15. години, Иана је задобила озбиљну повреду стопала. Са овом штетом, отишла је на Светско првенство у Штутгарту, где је, кроз бол, освојила чак пет златних медаља. Тек на крају такмичења, отишла је на клинику, где јој је постављена дијагноза фрактуре једне од костију стопала.

Након опоравка, Иана Кудриавтсева је била у могућности да наступи на Олимпијским играма, где је успела да освоји сребрне медаље.

Након тога, доктори су открили да јој се таква несрећа може десити десном ногом. У новембру, Ирина Винер већ изјављује да њен штићеник може да заврши каријеру. На крају године, атлетичар је обавијестио Међународну гимнастичку федерацију. Тако је завршена бриљантна каријера једног од најјачих гимнастичара новијег доба.