14. 4. 2019.

Један од најпознатијих и најомиљенијих навијача тимова света је шпанска „Барселона“. Тренери увек дефинишу модерне фудбалске трендове, уче из целог света својим примером како да играју истовремено и ефикасно и ефикасно.

ФЦ Барцелона

тренери Барцелоне

Тренери "Барселона" - један од најзаступљенијих на свету. Треба само рећи да је у својој историји клуб освојио десетине награда на националном и међународном нивоу. Познати фудбалски клуб постао је шампион Шпаније 24 пута, чешће је титулу победио само Реал Мадрид 32 пута. Каталонци су 24 пута освојили и сребрне медаље.

На листи достигнућа "Барселоне" постоје озбиљније победе. 39 пута је играла у финалу Купа Шпаније, освајајући трофеј 28 пута. 19 пута, плави гранат се борио за шпански суперкуп, постигавши 12 победа.

Списак побједа на међународној арени није ништа мање импресиван. "Барселона" је освојила Европски куп пет пута (или Лига шампиона, како се данас зове турнир), освојио је Куп УЕФА четири пута, а пет пута у УЕФА Супер купу. Поред тога, тим је троструки победник Интерконтиненталног купа. Шпански клуб је 2009. године поставио невидјени рекорд, освајајући све званичне турнире у којима је учествовао. Било их је шест. Овај успех су у великој мери обезбедили тренери из Барцелоне.

Најуспешнији тренер

Јосеп Гуардиола

Данас многи фудбалски аналитичари сматрају да је Јосеп Гуардиола био најуспешнији ментор у историји клуба. Под њим је екипа освојила све званичне турнире 2009. године. Укупно је водио Каталонце од 2008. до 2012. године. Те године на првенству Шпаније "Барселона" је за 9 бодова заузела свог главног ривала - Мадрида "Реал", постигавши 105 голова за сезону.

Међутим, у шпанском купу, "Барселона" је поражена од екипе "Атхлетиц" из Билбаа - 4: 1. У Супер Бовл мечу, Каталонци су поново морали да се суоче са тим ривалима. И овај пут у двобојном двобоју. Питање побједника је уклоњено у првој утакмици. "Барселона" на партији је победила 5-1, а потом и победила код куће 3-0.

У Лиги шампиона, "плави гранат" је освојио 2: 0 енглеског "Манчестер Јунајтеда", ау утакмици за УЕФА Супер куп са резултатом 1: 0 освојио је Донетск "Схакхтар". Коначно, шести наслов је освојио у Интерконтиненталном купу. У одлучујућем мечу клупског светског првенства, Шпанци су преузели предност над аргентинским тимом Естудијантесом (2: 1). Наравно, поред звијезде која је завидјела многим тренерима Барцелоне, Гуардиола је одиграо своју улогу на мосту.

У само пет година, Гуардиола је освојила три шпанска првенства, два купа, три Супер Бовл, два Лига првака, два Супер Бовлс и два клупска Свјетска првенства.

Дутцх ментор

Тренер екипе ФЦ Барцелона

Друга легенда коју су водили Каталонци је тренер ФЦ Барцелоне Јохан Цруифф. Радио је са тимом од 1988. до 1996. године. За то време "плави гранат" је освојио 11 трофеја. "Барселона" је освојила национално првенство четири пута, три пута - шпански Суперкуп, једном - Европски куп (слично савременој Лиги Шампиона), Суперкуп УЕФА, Куп Шпаније и Куп победника купова.

У тиму, Цруифф је промовисао познати холандски тотални фудбал, који се састојао од сталног притиска противника. То је донело очигледне резултате. Тренери "Барселоне" Цруифф-у нису могли да се похвале таквим бројем наслова и награда.

Тренутни тренер

Тренутно, Барцелону води Луис Енрикуе. Он је водио тим 2014. године, узимајући га из руку Аргентинца Герарда Мартина. Мартино је радио за каталонце мање од годину дана. За то време успели су да освоје само један трофеј - Шпански Суперкуп.

"Барселона" са Аргентином пропустила је победу у државном првенству, које је победило у протеклих неколико година. Тако их је 2013. године Шпанац Тито Виланова одвео на прво место у првенству. Са њим је тим освојио 100 поена у првенству, постигавши 32 победе у 38 утакмица. Перформанс је такође био феноменалан. Каталонци су тада постигли 115 голова. Тито Виланова је изградио сјајну нападачку екипу која је успела да заобиђе Реал Мадрид са 15 поена.

Тито Виланова

Када Луис Енрикуе "Барцелона" стоји са променљивим успехом. Истовремено, тренер је већ успео да освоји велики број трофеја. Два пута је освојио шампионат и Куп Шпаније, некада Лигу Шампиона, УЕФА Супер Цуп, Светски куп клуба и Шпански Суперкуп.

Утакмица Барцелоне у жребу 2016/17 Лиге шампиона ће се убацити у историју светског фудбала. По први пут екипа је успела да победи, изгубивши 0-4 у првом мечу. У 1/8 финала, Шпанци су изгубили са истим резултатом у Паризу ПСГ. На другом састанку, мало људи је веровало у њихов успех. Међутим, екипа Луиса Енрикуеа је победила 6: 1, доказујући да за њих ништа није немогуће.