Константин Бесков: биографија, породица, деца, фудбалска каријера, рад као тренер, датум и узрок смрти

23. 3. 2019.

Константин Бесков - познати совјетски фудбалер и тренер. Био је познат по томе што је играо за Динамо Москва на позицији нападача, тренирао је већину познатих клубова капитала, као и национални тим Совјетског Савеза. Каријеру је завршио на руском првенству средином деведесетих. Његово последње радно место било је метрополитански "Динамо".

Породица

Константин Бесков рођен је у Москви. Рођен је 1920. године. Његов отац, Иван Григоријевић, радио је у разним московским фабрикама као једноставни радници, већину времена посветио је компанији Електропровод. Мама хероја нашег чланка била је Анна Микхаиловна.

Константин Бесков се одмах након Другог светског рата, 1946. године, оженио Валеријом Николаиевном, која је била осам година млађа од њега. Свадба је одиграна након повратка јунака нашег чланка из познате енглеске турнеје. Његова супруга била је глумица, дипломирала је на ГИТИС-у.

Већ 1947. Константин Бесков је имао дјецу. Имали су кћерку Лиубов, која је постала преводилац са енглеског језика и наставник. Године 1967. удала се за нападача московског "Динамо" Виктора Вотоловског. Али брак је био неуспешан, развели су се после годину и по дана, пар није имао деце.

Године 1972, ЦСКА Московски нападач Владимир Федотов, са којим је остала до своје смрти у марту 2009, постао је њен други супруг. Као што је Лиубов Бескова рекла у интервјуу, узрок смрти мужа била је дубока депресија у коју је пао након што је напустио главни град Спартак и ФК "Москва".

Детињство и младост

Константин Бесков заинтересовао се за фудбал у доби од 6 година, када је први пут дошао на стадион са својим стрицем. Испрва је возио лопту у дворишту са својим вршњацима, средином 1928. године мајка му је пружила прави фудбалски пројектил.

Године 1934. послан је тинејџерском тиму у Хруничеву. Од 1935. почео је да игра за фудбалски тим дјечјег парка Тагански, чак је био његов капетан. Године 1936. овај тим је освојио првенство Москве међу клубовима дјечјих паркова.

Занимљиво, паралелно у исто време, он је са одушевљењем играо хокеј са лоптом.

Професионална каријера

1937. године у тиму "Хаммер анд Сицкле" појављује се фудбалер Константин Бесков. Његов први одрасли клуб је Московски Металург, за који је наступао од 1938. до 1940. године. на положај нападача.

У то време, тим игра у Вишој лиги националног првенства. Године 1938. Бесков је освојио бронзане медаље. Истина, онда долази шесто место, а 1940. "Металлург" не одлети само због тога што је "Локомотива" из Тбилисија уклоњена са турнира. Укупно за овај тим је провео 44 утакмице у којима је постигао тринаест голова.

Године 1940. Константин Бесков, чије су фотографије у овом чланку, позивају на службу у пограничним трупама. Иде у Молдавију.

У Москви "Динамо"

Тренер Константин Бесков

Године 1941. уписао се у престоницу "Динамо". Чак успе да одигра један меч на позицији левог нападача против ЦДКА. Након Великог Домовинског рата почиње.

Током рата био је у Москви. Део у коме је он служио патролну службу у граду. Убрзо је био део посебне моторизоване пушке за посебне намене.

Каријера у главном граду "Динамо" настављена је 1944. године. У саставу овог тима освојио је прво послератно првенство, а такође је постао првак СССР-а 1949. године.

УК Тоур

Биографија Константина Бескова

У биографији Константина Бескова велика улога одиграна је у британској турнеји, коју је Динамо кренуо у новембру 1945. године. Ово путовање је имало снажан утицај на развој целог совјетског фудбала, а његов успешан исход био је још један доказ конкурентности играча СССР-а на највишем нивоу, што је утицало на улазак Совјетског фудбалског савеза у ФИФА.

Прва утакмица одиграна је против лондонског Цхелсеа 13. новембра 1945. године. Бесков је пуштен у главном делу. У почетку, Британци су имали јасну предност, победивши на паузи са резултатом 2: 0. Међутим, средином другог полувремена, пет минута, Динамо је изједначио. Са 77 минута, "Цхелсеа" поново долази напријед, али на крају Бобров још увијек смањује прву утакмицу до ремија, 3: 3.

Следећи ривал "Динамо" био је велшки клуб "Цардифф Цити". Резултат је у шестом минуту отворио Бобров, а десети Бесков је забио. Совјетски фудбалери су били јачи од противника. На крају утакмице Бесков је постигао четири гола, а Бобров и Аркхангелски постигли су хет-трик. Укупно 10: 1 у корист "Динамо".

21. новембра, совјетски клуб се састао са лондонским "Арсеналом". Старт је био добар за Динамо, Бобров је отворио гол у првом минуту. Истина, онда су Британци преузели иницијативу и до краја првог полувремена били су 3: 1. Циљ Бескове у свлачионици је смањио јаз на рачуну на минимум. Друга половина састанка почела је брзим голом од Соловјева, а Бобров је на 63. минуту довео Динамо трећу побједу у турнеји - 4: 3.

Финале је био састанак против шкотског клуба "Рангерс". У првом полувремену Картсев је постигао дупли гол, али је противник одиграо један гол пре паузе, ау другом полувремену Иоунг је смањио меч на 2: 2.

Олимпијада

Године 1955. Бесков са незаразљеном повредом уврштен је у совјетски тим на Олимпијске игре у Хелсинкију.

Због случајности, он је ипак пуштен на терен у 1/8 финала против Југославије. До тада су совјетски фудбалери већ избацили Бугаре (2: 1), а Југословени су имали Индијанце (10: 1).

На почетку утакмице, Југословени су имали огромну предност. Репрезентација СССР-а након првог полувремена изгубила је 0: 3. У првој минути другог полувремена састанка, Југословени поново постижу гол, Бобров осваја једну лопту, али у 59. минуту резултат постаје 1: 5.

У безизлазној ситуацији, совјетски фудбалери спасавају ту игру. Ефективно испоручује угао Бесков, након што су постигли три гола, укључујући и одлучујући меч у 89. минуту Алекандер Петров. Резултати 5: 5 и понављање.

За другу утакмицу Бесков поново иде у први тим. Сада совјетски играчи брзо отварају бодове, што чини даброве у шестом минуту. Пре паузе, Југословени воде вођство, а на 54. минуту Чајковски поставља коначан резултат на 1: 3. После овог фијаска, национална репрезентација је прекинута, играчи су изгубили титулу, Бесков је изгубио почасног мајстора спорта, који му је враћен 1953. године.

Године 1954. завршио је професионалну каријеру. У почетку се Константин Ивановић Бесков надао да ће проучавати науку. Чак је почео да пише и дисертацију на Институту за физичко васпитање, али се због ниске стипендије вратио у фудбал.

На тренерском мосту

Испрва Бесков је био укључен у национални тим СССР-а. Године 1956. почео је тренирати "Торпедо". Са њим су многи играчи били искључени из тима, што је изазвало незадовољство међу навијачима и покровитељима клуба.

Године 1957. почео је радити у омладинској школи фудбала. 1960. године био је у ЦСКА. Са њим, тим се два пута зауставио у једном кораку од медаља, заузимајући четврто место. Као иу главном граду “Торпедо”, тренер Константин Бесков је почео оштро подмлађивање композиције, што је такође изазвало незадовољство утицајних лидера.

Рад у националном тиму

Европско првенство 1964

Године 1963. постао је виши тренер репрезентације. Константин Иванович Бесков успешно води квалификациони турнир за Европско првенство. Совјетски фудбалери избацују из жреба Италију (2: 0, 1: 1) и Шведску (3: 1, 1: 1).

Еуро пролази у Шпанији одмах са фазе полуфинала. Екипа СССР-а је поразила Данску са 3: 0. У финалној утакмици са домаћинима у почетној утакмици, тимови размењују циљеве. Резултат 1: 1 трајао је готово до самог краја, док је Марцелино у 84. минуту донио Шпанији побједу. Упркос сребрним медаљама, Бескова је отпуштена. Према гласинама, генерални секретар Никита Хрушчов је инсистирао на томе због пораза у финалу.

На првенству СССР-а

После скандалозне оставке, Бесков је тренирао "Зору" из Ворошиловграда у Првој лиги. Узевши тим на 21 место, јунак нашег чланка завршава сезону на трећој линији турнирског стола, постављајући темеље за улазак у Вишу лигу за следећу годину.

Године 1966, дугогодишњи шеф московске "Локомотиве", а затим долази у "Динамо". Двапут осваја сребро совјетског првенства, осваја три победе у купу земље. У фудбалу је Константин Бесков био неоспоран ауторитет. Постао је први тренер који је постигао успех у европском такмичењу.

Сезона 1971-1972 у Купу победника купова "Динамо" почиње победом у Грчкој над "Олимпијакосом" (2: 0). Онда губе у Москви резултатом 1: 2, али прелазе у следећи круг. Овде се поуздано баве белгијским клубом "Герминал Беерсхот" - две победе са истим резултатом (3: 1).

У 1/4 финала у посети, Југословенска Црвена Звезда (2: 1) је претучена, а повратак завршава нерешено (1: 1). У полуфиналу, оба меча против берлинског "Динамо" су завршена истим резултатом - 1: 1. Вардс Бескова стиже до финала, захваљујући победи у пеналима.

Финале се одржавају у Барцелони на стадиону Цамп Ноу. Након првог полувремена, Шкотски Ренџерси су победили резултатом 2: 0. На почетку другог полувремена, Јохнстон је постигао трећи гол, тек након што су Московљани успели да почну да остварују своје тренутке. На 60 минута Естрек забија, а на 87 - замашњаци. Резултат - пораз са резултатом 2: 3. Динамо постаје први совјетски клуб који је отишао у финале Еурокупа.

Ера у Москви "Спартак"

У кампу "црвено-белих" Бесков је био у једном од најкритичнијих тренутака у својој историји, када је екипа одлетела у прву лигу.

1977. године, екипа је освојила Првенствено првенство. У 38 утакмица, Спартак је постигао 22 победе, постигавши 83 гола. Тим се враћа у елитну дивизију совјетског фудбала. Основа тима је тада непозната Ринат Дасаев, Георги Иартсев, Сергеи Схавло, Иури Гаврилов, позван од Бескова.

Године 1978, "Спартак" је заузео пето место, а затим освојио првенство СССР-а. Након тога, 9 година, тим је досљедно побјеђивао. Године 1979. и 1987. поново је освојио, пет пута постао други и два пута трећи. Бесков је многе младе играче основао, често чак ни 20 година. Од њих расту лидери клуба - Олег Романцев, Евгениј Кузњецов, Фјодор Черенков, Борис Поздњаков, Генадиј Морозов.

Други долазак у национални тим

Константин Иванович Бесков

1979. године, паралелно са радом у "Спартаку", Бесков је постао главни тренер репрезентације. Године 1980. на Олимпијским играма, екипа је освојила бронзане медаље.

Након тога се успешно одржава квалификациони турнир за СП у Шпанији. На светском првенству Бесков одлази као главни тренер са два виша ментора - Нодар Акхалкатси и Валери Лобановски. Херој овог чланка је касније изјавио да их је позвао са циљем да осигурају да њихови играчи дођу на вријеме, не очекујући да ће и они ићи у Шпанију. Као резултат тога, у тиму су почели сукоби, тим се није разбио у групе.

У овом случају, било је могуће напустити групу. Након што је изгубио напету утакмицу против Бразилаца (1: 2), совјетски играчи су победили Нови Зеланд (3: 0) и били везани за Шкотске (2: 2). Према правилима тог турнира, екипа је ушла у другу групну фазу, гдје су побиједили Белгијанце (1: 0), везани за Пољаке и одустали због најгоре разлике између постигнутих голова и голова. Овај резултат се сматрао неуспјешним, Бескова је отпуштена.

Константин Иванович се такође суочио са неуспехом у домаћем првенству. После четвртог места 1988. године, добио је отказ.

Последњих година

Судбина Константина Бескова

Почетком деведесетих, еминентни тренер је био потпредседник Совјетског фудбалског савеза. Године 1991. предводио је тим "Асмарал", са којим је освојио зонални турнир у Другој лиги, довео га у највишу дивизију, у којој је тим успео да заврши седми.

Од 1993. до 1995. године поново је тренирао Динамо, којим је успео да освоји сребрне медаље руског првенства и освоји пехар. На овој главној белешки његова каријера је завршила. Многи људи памте његов оригинални стил гледања игре не од руба, већ од трибина.

6. маја 2006. умро је након дуге болести. Гробница Константина Ивановића Бескова налази се на гробљу Ваганково. У спомен на фанове, остао је један од најуспјешнијих и најоригиналнијих совјетских тренера.

Након његове смрти организован је турнир у знак сећања на Константина Бескова, који се одржава сваке године до данас.