Јуриј Борзаковски: биографија, фотографије и занимљиве чињенице

27. 3. 2020.

Тркачи из Кеније, Етиопије и Северне Африке чврсто заузимају највише позиције у средњој трци. Ретко сваки Европљанин је у стању да пробије барем десет најбољих тркача на свијету. Значајнија су достигнућа спортиста Јурија Борзаковског, европског шампиона, олимпијског тријумфа и поновљеног добитника светских првенстава. Међутим, навијачи нису ценили атлетичаре за неке награде: свака трка са својим учешћем постала је прави трилер, у коме је коначни исход увек одложен за последње секунде.

Господару кретену

Неискусни навијачи верују да у вођењу дисциплина све зависи искључиво од физичког стања спортисте, и да је свака трка само такмичење у брзини. Међутим, тактичка борба између спортиста заузима важно место у такмичењу у средњој трци. У том смислу, без премца мајстор и прави велемајстор од атлетике био је Иури Борзаковскии.

Спортиста, након што је успешно водио дугу трку, имао је велику експлозивну брзину. Иури Борзаковскии Не желећи да се укључе у борбу у главној групи ривала на даљину, домородац из Москве је више волио мирно трчати 500 метара иза свих, а затим, превладавајући последњи заокрет, окренуо своју одличну брзину и извукао се иза обесхрабрених конкурената.

Тако је Јуриј Борзаковски постигао сјајну победу на Олимпијским играма у Атини 2004. и освојио све награде на исти начин. Заједно са својим ментором, пажљиво је проучавао могућности својих будућих ривала и веома прецизно одредио темпо трчања на даљину и одлучујући тренутак за последњи удар.

Од фудбала до атлетике

Јуриј Борзаковски је рођен у Москви 1981. године у малом граду Кратову. Његови родитељи су обични људи. Мама је радила као домар, а отац је окренуо точак на камиону за смеће. Иура је добила име по Гагарину, од када је рођен дан космонаутике.

Активан, енергичан дечак није могао мирно да седи, волео је да игра фудбал и стално је нестао у дворишту. Јуриј Борзаковски, чија је биографија могла бити различито формирана, упао је у атлетику скоро случајно. Када је стигао на стадион, угледао је друштво момака који су играли фудбал, а придруживши им се придружили компанији. Јуриј је са задовољством присуствовао тренинзима, напредовао невероватном брзином и са дванаест година чак је стекао надимак Кенијски. Борзаковски Иури

Успут, кенијски тркачи који су били дјечачки идоли, дивили су се њиховим невјеројатним физичким карактеристикама и знали напамет постигнућа најбољих спорташа.

Претражите себе

Фантастични физички подаци омогућили су Јурију да се окуша у прилично широком распону дисциплина на терену. По природи, добро срце савршено снабдева тело кисеоником, обезбеђујући издржљивост. Тркач је био одлично развијен физички: скоро 50% масе његових ногу је било чисто мишиће. Иури Борзаковски биограпхи

Захваљујући одличној брзини, он је савршено трчао за дуге трке и чак учествовао на такмичењима у трци на 200 метара, али је Јуриј Борзаковски, пролазећи кроз различите опције, стао на средње удаљености. Издржљивост велике брзине, заједно са одличним финалним трзајем, омогућила му је најбољи начин да се докаже у трчању за 800, 1000, 1500 м.

Јуниор екплоитс

На удаљености од 800 метара Јуриј Борзаковски освојио је прву озбиљну међународну награду. Помогао му је у овом родном зиду. На Светским играма младих, одржаним у Москви 1998. године, освојио је златну награду на удаљености од 800 м, а додао је и сребрну медаљу на удаљености од 1500 м.

На домаћој сцени, Јуриј Борзаковски је такође био незаустављив. Постао је првак земље међу младићима на удаљености од 1500 метара и победио на јуниорском турниру, судјелујући у трци на 400 метара. Иури Борзаковскии цхампион Ипак, већ је било јасно да су најјасније перспективе за њега отворене управо на осам метара.

Атлетска звезда за пењање

Врхунац боравка, тј. Специјалиста на трчању на средње удаљености, долази са годинама, јер ови велемајстори стичу знање из атлетике са искуством. Међутим, Јуриј Борзаковски, спортиста са изванредном стасом и изванредном интелигенцијом, почео је да побеђује прилично рано. Са 18 година постао је победник у одраслом првенству Русије, а исте године је освојио и Европско првенство међу јуниорима.

Годину дана касније, Јуриј Борзаковски је достигао озбиљан међународни ниво, освојивши злато на Европском првенству у дворани. Обновивши лични рекорд љета, самоувјерено је добио улазницу за своју прву Олимпијаду, која је одржана у Сиднеју 2000. године.

У тим годинама, чинило се да је хегемонија афричких спортиста у трчању на средње удаљености успостављена заувек. Још од времена легендарних Болотников и Кутс, европски резиденти практично нису имали достигнућа на озбиљном нивоу. Међутим, Јуриј Борзаковски је постепено постао најреалнија звезда континента у атлетици. Након јучерашњег јуниора са 19 година који је успео да се пласира на финале Олимпијских игара у Сиднеју, такмичујући се под истим условима са најбољима, почели су да причају о њему као могућем победнику следећих Игара у Атини.

Главна победа у каријери

Пре-олимпијске сезоне Јуриј Борзаковски је добио замах и досљедно побјеђивао на великим турнирима. Године 2003. дебитовао је на Светском првенству, где се зауставио корак даље од злата. Важно је напоменути да многи стручњаци нису рекли да је афрички тркач освојио, али да је Борзаковски изгубио заслужено злато.

На Олимпијади у Атини, он се већ сматрао једним од главних кандидата за победу, упркос присуству таквих гиганата као што су Вилсон Кипкетер, Мбулаени Мулаудзи.

Финале од 800м је било једно од најспектакуларнијих телевизијских емисија Атинских игара. Иури Борзаковскии је изабрао своју омиљену тактику и задржао већину удаљености иза леђа главних конкурената. Међутим, у неком тренутку се чинило да је спортиста прекасно да узме последњи шприц. 50 метара до циља, био је безнадежно иза такмичара, али Јуриј је пожурио као ветар, и буквално пола метра испред познатих ривала на циљној линији.

Живот после олимпијске победе

Победивши на Играма у Атини, Јуриј Борзаковски је чврсто ушао у елиту атлетике и добио истински статус звијезде. Међутим, марљиви спортиста није успорио и још увијек је напорно радио на тренингу како би постигао нове побједе. Године 2005. постао је други на Светском првенству, две године касније освојио је бронзану медаљу, изгубивши од ривала у спором тактичком финалу.

Неколико месеци пре Олимпијских игара у Пекингу 2008. године, Јуриј Борзаковски (трчање на 800 метара) показао је свој други резултат на комерцијалном турниру. Био је у одличној форми и сматрао се једним од кандидата за победу, али неуспех га је чекао у главном граду Кине. Пошто је тешко савладао квалификације, Јуриј је у полуфиналној трци показао само трећи резултат и није дошао до финала. Иури Борзаковскии џогинг 800 м Сам је објаснио свој пораз неуспјешном аклиматизацијом и погрешним прорачунима у припреми за Олимпијске игре.

Након фијаска у Кини, Иури Борзаковскии је наступао на највишем нивоу неколико година. Године 2011. успео је да освоји бронзану медаљу на Светском првенству, упркос чињеници да је до тада генерација талентованих и гладних порасла да освоји спортисте.

Изузетан спортиста завршио је своју активну каријеру 2014. године, али се није опростио од спорта, пошто је годину дана касније отишао у тренирање.

Иури Борзаковскии и његова породица

Олимпијска првакиња Атина срела је жену Ирину у вртићу. Након што су се срели за петнаест година, одлучили су да се не удвоје и оженили се у прилично младом добу. Иначе, његова вереница се претходно бавила атлетиком. Иури Борзаковскии и његова породица Од тада су имали два сина, од којих је најстарији и атлетичар и већ је освојио јуниорске турнире.